Cumhuriyet bayramında neler yapılır kısaca

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
29 Ekim Cumhuriyet bayramında neler yapılır,

Her yıl 29 Ekim tarihinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı’nda, ülkemizin dört bir yanındaki kaymakamlık, valilik ve okullarda; yurt dışında KKTC ve büyük elçiliklerimizde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları düzenlenir.

Resmi törenler, 29 Ekim tarihinde Anıtkabir’deki törenin ardından başlar. Anıtkabir’i ziyaret eden, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Bakanlar ve milletvekilleriyle bürokratların katıldığı törenin ardından TBMM’ye geçilir. Tören burada devam eder.

Okullarda yapılan törenlerde sınıflar süslenir. Her yere Türk bayrakları asılır. Cumhuriyetin önemine vurgu yapan konuşmalar yapılır. Halkoyunları oynanır, şarkılar söylenir. Dışarıda fener alayları yapılır.

Askeri geçit törenleri düzenlenerek silahlı kuvvetlerin envanterindeki silahlar kamuoyuna tanıtılır.

Cumhuriyetin önemiyle ilgili resim, müzik, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenir. Dereceye girenlere ödüller verilir.

Ülkemizde milli egemenliğe geçişin sembolü olan Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanır. Okullarda yapılacak olan kutlamalarla ilgili bilgiler e okul sistemi üzerinden de öğrencilere duyurulmaktadır.
 

Üst