Corel Draw'da Analog Saat Yapımı

Sponsorlu Bağlantılar
Corel Draw'da Analog Saat Yapımı

Bir saat yapmak istiyorsunuz ama bir daire içine 15 derece aralıklarla doğruları nasıl yerleştireceksiniz? Bunun için autocad falan kullanmanıza gerek yok coreldraw ile pekala yapabilirsiniz.

Boş bir belge açarak "ellipse tool" u seçiyoruz. Ve mause ile sürükleyerek daire çiziyoruz.

Çizdikten sonra bu dairenin daire olması gerekiyor elips değil bunun için ana menünün hemen altındaki sekmeden "objectsize" ile yatay ve dikey değerleri aynı giriyoruz ben 50-50 girdim .Ardından "enter" a bastığımızda artık bir daire sahibi oluyoruz.

Hemen ardından "freehand tool" ile düz bir çizgi çiziyoruz (düz olması şart) "Shift " e basılı tutarak önce doğrumuzu ardından dairemizi seçiyoruz ve C(Center) - T(Top) tuşlarına basıyoruz artık doğrumuz dairemize üstten merkezli

Sağdaki menüye bakıyoruz "Docker" menüsü, orada transformation açık olmalı (değilse window-dockers-transformations-rotate seçiyoruz) ve doğrumuza tıklayarak "Center " başlığı altındaki "H:" horizontal
"v:" vertical değerleri görüyoruz bizim için önemli olan vertical değer çünkü zaten horizontal değer dairedede doğrudada aynı olmalı "C" -"T" aligmentlerini yaptığımız için .

Ardından dairemize tıklayarak transformation penceresine baktığımızda "V:" değerinin farklı olduğunu göriyoruz bu değeri kopyalıyoruz.ve doğrumuza basarak onun "V:" değerine yapıştırıyoruz .

Artık dairemizin ve doğrumuzun her ili CENTER değeride aynı şimdi "rotation" başlığı altındaki "Angle" değerini girebiliriz biz saat yapacağımız için bu değer 15 olmalı .

"Apply to duplicate" tuşuna bastığımızda doğruların daire merkezi etrafında 15 derecelik açılarla dönerek çoğaldığını göreceğiz artık bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza ve isteğinize kalmış

Bende biraz makyaj ile böyle bir saat yaptım.