Çepni Köyü Bandırma Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Çepni Köyü Bandırma Bilgileri -Çepni Köyü Hakkında - Çepni Köyü Tanıtımı -Çepni Köyü Resimleri

İlçe: BANDIRMA - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: SAKİN ÜLKÜ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (266) 757 70 01

Cep Telefonu:

0 (533) 377 83 31

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/356
1997/320

İle Uzaklığı:

114 km

İlçeye Uzaklığı:

18 km

Rakım:

93 m

Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Var / Faal
İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

Bandırma ilçesine bağlı bir köy olan Çepni, Nüfusu 320 (2000)'dir.

Tarihi Köyün adı Oğuz Boyunun 21. boyu olan çepniden gelmektedir. Çepniler savaşçı kimlikleriyle ortaya çıkarlar ve en büyük oguz boyudur, Yeniçerilerin Piri Hacı Bektaşi Veli Hazretleri de Çepni'dir.Zamanında göçebeler tarafından kurulmuş bir köydür, halkı muhacır ve manavlardan oluşur ve mezhep olarak sünnidirler.

Bayramlarda bayram namazından sonra toplu olarak bayramlaşılır bu gelenek yüzyıllardır vardır. insanlara cana yakin ve yardim severdir.

Coğrafya Bandırma merkezine 15 km uzaklıktadır. KÜLEFLİ KÖYÜ,GÖLYAKA KÖYÜ VE ORHANİYE KÖYÜ ile komşudur. Manyas gölüne 3 km uzaklıktadır.

İklim Köyün iklimi,marmara(ılıman) iklimi etki alanı içerisindedir.Hertürlü bitki sebze ve meyve yetiştirilir.

2008 yılına göre tahmini olarak 320-330 civarı nüfusa sahiptir.

Köyün ekonomisi gelişmiş tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.Diğer köylere de hizmet veren bir sağlık ocağı mevcuttur köy yolları asfalttır, köyde 2 kahvehane ve 2 bakkal dükkanı bulunur.Ve 1,5 sene önce Turhan Ferit EKER adında bir kişi ölmüştür.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz