Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport - Süper bir Sportif araba

Sponsorlu Bağlantılar
Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport
Tüm dünyada en pahalı seri üretim spor otomobil serisi olarak dikkatleri üstüne toplayan Bugatti Veyron 16.4 serileri, Doğuş Otomotiv-Bugatti tarafından Türkiye’de satışa sunuldu.

Bugatti Veyron 16.4 serisinin Türkiye’de satışa sunulmasıyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısı Ortaköy Bentley Showroom’da yapıldı. Toplantıya Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Bugatti Satış Pazarla ve Satış Sonrası Direktörü Alasdair Stewart, Doğuş Otomotiv-Bugatti Genel Müdürü Gino Bottaro katıldı ve davetliler katıldı.

“Bugatti’yi yakından tanıtacağız”

Basın toplantısında konuşan Alasdair Stewart, Türkiye’nin firmaları açısından önem arz eden bir ülke olduğunu söyledi. Bugatti model ailesini Doğuş Otomotiv gibi ünlü bir grup işbirliği ile Türkiye’de satışa sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını Belirten Stewart, “Düzenlenecek test sürüşleriyle Bugatti sahibi olma potansiyeli taşıdığına inandığımız VIP müşterilerimize Bugatti markasını daha yakından tanıtmayı hedefliyoruz. İlerleyen süreçte ise Bugatti’nin merkezini ve üretim felsefesini daha yakından tanımaları ve aracın tarihini hissetmeleri için Fransa’ya davet gerçekleştireceğiz” dedi.

Bugatti’nin VW AG çatısı altına girdikten sonra yeniden doğduğuna dikkat çeken Stewart, ilk olarak 2006 yılında satışa sunulan Bugatti Veyron 16,4 model ailesinden günümüze kadar 250 adet sipariş adedine ulaştıklarını ve sadece 300 adet üretilecek Bugatti Veyron 16,4’ün üretim kotasının büyük bir kısmını doldurduklarını belirtti. Türkiye’de Doğuş Otomotiv-Bugatti işbirliğinin hayata geçmesiyle 19 ülkede toplam 35 temsilciliğe ulaştıklarına değinen Stewart, global yapılanmalarında seçici ve titiz bir tutum içinde olduklarının altını çizdi.

“Motor güçlendirildi”

Doğuş Otomotiv-Bugatti Genel Müdürü Gino Bottaro de ilk olarak 2001 yılında Cenevre Fuarı’nda tanıtılan ve 2006 senesinde üretimine geçilen Bugatti 16.4 Veyron’da yakalanan başarıları anlattı. Uzun süre testler sonrasında seri üretim bandına gelebilen Bugatti Veyron’un üretim adedi ve satış fiyatının yanı sıra iki adet V8 motorun birleştirilmesiyle meydana gelen 16 silindirli turbo motorunun performans değerleriyle ön plana çıktığını kaydeden Bottaro, “1001 HP güç ve 1250 Nm tork üreten 8,0 litrelik W16 motorlu Bugatti Veyron 16.4, 2.5 saniyede 0–100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Statik konumdan 300 km/s hıza 16.8 sn’de çıkabilen ve 407 km/s’lik son hız değerine sahip dört tekerlekten çekişli Bugatti Veyron 16.4’te 7 ileri hızlı DSG şanzımanla vites değişimleri gerçekleştirilebiliyor” diye konuştu.

“300 km’lik hıza 16,8 saniyede ulaşıyor”

Bugatti Veyron 16.4’ün Moskova ve Hong Kong tanıtımlarının bile geçen yıl içinde gerçekleştiğini belirten Doğuş Otomotiv-Bugatti Genel Müdürü Gino Bottaro, “Bugatti’nin en çarpıcı özelliği 300 km/h’lik hıza sadece 16,8 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor olmasıdır. Bu rakiplerinin yarısı bir süredir. Bu performansı düşündüğünüzde; Bugatti’nin ne kadar özel bir marka olduğunu açıkça görmek mümkündür. Bugatti’de üretilen araçların tamamı kişiye özel üretiliyor. Özetle Bugatti gerçek bir kolleksiyoner markasıdır. Bizim de Doğuş Otomotiv-Bugatti olarak gelecek seneki kotamız 1 adet Bugatti Veyron” açıklamasını yaptı.

Bugatti Veyron 16.4, yaklaşık 2.4 milyon Euro’dan (vergisiz 1.1 milyon euro) başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye’deki lüks ve prestijli süper spor otomobil severlerin ilgisine sunuldu. Merkezi ve mevcut tek fabrikası Fransa Molsheim’da bulunan Bugatti Automobiles SAS şirketi adına Türkiye genelinde tanıtım, pazarlama ve satış aracılığı faaliyetlerinde bulunan Doğuş Otomotiv-Bugatti, Türkiye’de gerçekleştireceği VIP test sürüşleriyle potansiyel müşterilerini Bugatti markasıyla tanıştıracak.

“3 milyon euroluk araç”

Bugatti’nin Veyron model ailesinin yaz aylarında tanıtılan ve üstü açık kullanım imkanı sağlayan yeni versiyonu da sipariş alınmaya başlanan modeller arasında yer almaya başladı. 2009 yılının Mart ayından itibaren müşterilerine teslim edilmeye başlanacak olan Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport, Batı Avrupa pazarlarında vergi hariç 1.4 milyon euroluk (Türkiye’de vergi dahil 3 milyon Euro) satış fiyatıyla pazarlanıyor.

Sadece 150 adet üretilecek olan Bugatti Veyron 1.6 Grand Sport’un ilk 50 adeti ise mevcut Bugatti müşterileri arasından sipariş verenlere öncelik tanınacak şekilde üretilecek. Tavan kapalıyken Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport 407 km/s hıza erişirken, tavan çıkarılmış durumdayken ise 360 km/s’e varan hızların görülmesi mümkün oluyor. Yağmur yağdığı takdirde, bagaj bölmesinde saklanan yenilikçi katlanır tavan her an bir şemsiye gibi açılabiliyor.

Son düzenleme: