Bir Windows Paylaşılan Klasöre Ağ Üzerinden Linux’la erişmek Resimli Anlatim

Artık Linux’a geçiyorsunuz fakat hala Windows bilgisayara da ihtiyacınız oluyor. Yani ağınızda hala windows bilgisayarlar da var. Kolaylıkla Linux bilgisayarınızın, Windows’un paylaşılan klasörlerine erişebilmesini sağlayabilirsiniz.

PC’nizde paylaşımı kurmak

Windows’ta paylaşmak istediğiniz klasörü seçin, onun üzerine sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Paylaşım sekmesinden paylaşımı açın. Paylaşım için bir isim verirken dikkat etmeniz gereken tek şey ismin 12 karakterden uzun olmamasıdır.

IP Adreslerini Bulmak

Paylaşılan klasörlere erişmek için Linux bilgisayarınıza bir mevki vermelisiniz. Bu mevki ise Windows bilgisayarınızın IP adresidir. Komut satırında ipconfig komutu çalıştırın ve bilgisayarınızın IP adresi göreceksiniz(muhtemelen 192 ile başlar). Benim IP adresim aşağıda da görüldüğü gibi 192.168.1.117.

Paylaşılan klasöre Linux’dan erişmek

Linux’da paylaşılan klasörlere erişmek için iki farklı yol var. En kolay yol (Gnome’de) Alt+F2 kombinasyonuyla çalıştır kutusunu getirmek ve smb:// yazıp ardına IP adresini ve klasör ismini eklemek. Aşağıda da görüldüğü gibi ben smb://192.168.1.117/Shared yazarak eriştim. Eğer Windows’unuz şifreliyse, paylaşılan klasöre erişmek için şifrenizi yazmanız da gerekecektir.

Linux’dan tüm paylaşılan klasörlere erişmek

Linux otomatik olarak Windows ağlarını tanır ve bağlanır. Gnome’de Yerler ve Ağ bölümüne girerek tüm Windows ağlarını görebilirsiniz. Bu ağlara girerek paylaşılan klasörlere ulaşabilirsiniz. Eğer pek çok Windows ağınız varsa bu yol size en uygun yöntem olabilir.

Daha da kolaylaştırmak

Paylaşılan klasörleri yer imlerine ekleyerek Gnome menüsüyle kolaylıkla erişebilirsiniz.