Beş Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri Alaşehir Manisa

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Beş Eylül İlköğretim Okulu Hakkında - Beş Eylül İlköğretim Okulu Tanıtım - Beş Eylül İlköğretim Okulu Resimleri - Beş Eylül İlköğretim Okulu İletişim

Beş Eylül İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Cumhuriyetin ilanından sonra İktisat Kongresini toplamak üzere İzmir’e hareket eden Mustafa Kemal Paşa, 25/26/ Ocak 1923 tarihinde Alaşehir’de konakladı. Gazi Alaşehirlilere “Makandros Forbes Company” adını taşıyan ve meyan kökü ticareti yapan şirketin bulunduğu binanın balkonundan hitabetti. Vakit gece yarısıydı ve Gazi konuşuyordu: Askeri zaferle mağrur olmayalım. Yeni ilim ve iktisat zaferlerine hazırlanalım. Gazi konuşmasını bitirdikten sonra Alaşehirlilere sordu: “Benden bir istediğiniz var mı?“ Herkes “Gazi Paşa çok yaşa!” diye bağırıyordu. Birden, karanlığın içinden bir gölge gibi süzülerek kendisini yüksekçe bir yere atan bir genç görüldü. Bu genç sesinin alabildiğince Mustafa Kemal’e bağırdı: “Paşam sizin gibi paşalar yetiştirecek bir ilkokul istiyoruz.” Mustafa Kemal bu gence “Yanıma gel çocuğum” diye seslendi. Alaşehirliler Kurtuluş Savaşına katılan ve cepheden henüz dönen bu genç teğmeni tanıyorlardı. Gazi Paşa da tanıdı. Yıllar sonra Alaşehir Belediye Başkanlığı (1949) yapacak olan Hüseyin AVŞARLI’ ydı bu genç.

Beşeylül İlköğretim Okulunun inşaatına Mustafa Kemal’in emriyle 1924 yılında başlandı. 9202m² bir alanda 20 oda 2 salon ve 2 kattan ibaret okulun inşaatı 1927 yılında tamamlandı. Okul aynı yıl tedrisata açıldı.ve Alaşehir’in Yunan işgalinden kurtulduğu gün olan 5 Eylül adını aldı. Mekteb-i Sinani’ de eski yazı okumakta olan talebeler de 84.000 Liraya mal olan ve Latin harfleriyle tedrisat yapan 5 Eylül İlkokulu’na geçtiler. Bu talebeler arasında Kula doğumlu 9 yaşlarında bir genç de vardı. Adı: Ahmet Kenan olan bu genç artık Latin harfleriyle yazacaktı.

Beş Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Alaşehir
Okulun Telefonu: 236 6532852
Okulun Faksı: 236 6531331
Okulun Adresi: Soğuksu Mah. Mektep Cad. No:69
Okulun Web Adresi:
http://beseylulioo.meb.k12.tr/
Okulun E-Posta Adresi: beseylul45@hotmail.com
Okulun Ulaşım Bilgileri:
Ulaşım Durumu : Karayolu
Lojman Durumu: Yok
Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok