Aydın GERMENCİK İlçesi

Sponsorlu Bağlantılar
Aydın GERMENCİK İlçesi

GERMENCİK

İzmir - Aydın karayolunun 95. kilometresinde konumlanan ve şehir merkezine 23 km. mesafede bulunan Germencik,doğudan İncirliova,
batıdan Söke, Selçuk ve Kuşadası, güneyden Büyük Menderes (Koçarlı), kuzeyden ise Tire ile çevrilidir.
Batı Anadolu'nun tarih ve uygarlığının izlerini taşıyan belde, Aydınoğulları'nın yönetimi sırasında bugünkü konumunun 2 km. kuzeyinde küçük bir aşiret topluluğu iken,
1902 tarihinde "Değirmencik" adı altında kurulur. Osmanlı döneminde de "İğneabat" olarak anılan yörenin, 15. yüzyılın başlarında Bursa, Konya ve Afyon çevresinden gelip yerleşen
göçebe aşiretleri ile nüfus oranı artar. Dıştan gelenlerin kültürel yapısı ve mizacı ile "Değirmencik" adı "Germencik" olarak değişikliğe uğrar.

19. yüzyıl sonlarında Aydın iline bağlı bir nahiye merkezi olan Germencik, savaş sonrası 1948 yılında ilçe merkezi olur ve gelişimini bugüne değin sürdürmeye devam eder.

Aydın dağlarından kaynaklanan irili ufaklı birçok akarsu kuzey-güney doğrultusunda akarak Büyük Menderes'e katılır.ilçenin arazi yapısı kısmen dağlık bölgede, bir kısmı da
Büyük Menderes Ovası'nda yer almaktadır. Alangüllü, Neşetiye, ve naipli çayları bulunmakta ve bunlar yağan yağmur suları ile Büyük Menderes nehri'nde buluşmaktadır.

Dağlık araziyi daha ziyade incir ve zeytinlikler kaplar Ovada ise pamuk ve incir bitkisi hakimdir. Ormanlık alanlar arazinin %30'unu teşkil edip, Karaçam, kızılçam, fıstık çamı, meşe,
akçaağaç, menengeç , ve zeytin ağaçlarından oluşur. İlçede tipik Akdeniz ikilimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır.

Aydın’ın İlçesi olan Germencik’te merkez kasaba ve köylerde toplam 33 Okul mevcuttur. Bunlardan 27 tanesi İlköğretim okulu olup; 8. sınıfı olan 16 İlköğretim 5. sınıfı olan 7 İlköğretim ve 3. sınıfı olan 4 İlköğretim Okulu bulunmaktadır.

Ayrıca 4 Ortaöğretim Kurumu mevcuttur. Bunlardan iki tanesi İlçe Merkezi Germencik ‘te Diğer ikisi Ortaklar Beldesindedir.

İlçemizde 1 Halk Eğitim Merkezi , 1 Meslek Eğitim Merkezi Olmak üzere toplam 33 Adettir.

İlçemizde 1Germencik Dershanesi, 1 Özel Germencik Öğrenci yurdu ve 1 Etüt Merkezi, 1 Özel Germencik Sürücü Kursu bulunmaktadır.

20 İlköğretim Okulunda Anasınıfı 1 Ortaöğretim Uygulamalı Anasınıfı olmak üzere toplam 21 Anasınıfı bulunmaktadır. İlçemiz merkezinde ve beldesinde Anasınıfı ve Uygulama sınıfı olarak 9 Anasınıfı Öğretmeni ve 14 Usta Öğretici ve toplam 331 Öğrenci mevcuttur.

İlçemiz Merkezindeki Ortaöğretim Kurumlarında 79 Öğretmen 759 Öğrenci, Ortaklar Beldesinde 66 Öğretmen 817 Öğrenci olmak üzere toplam 145 Öğretmen ve 1576 Öğrenciden ibarettir.

İlçe Merkezinde Müstakil İlköğretim Okullarında 169 Öğretmen 2986 Öğrenci mevcuttur. Ortaklar beldesindeki Müstakil İlköğretim Okullarında 126 Öğretmen ve 2843 Öğrenci mevcuttur. Müstakil Olmayan İlköğretim kurumlarında 32 Öğretmen ve 448 Öğrenciden ibarettir.

İlçe genelinde toplam 472 Öğretmen 51 idareci ve 8184 Öğrenci mevcudu bulunmaktadır.

Germencik Merkez, kasaba ve köylerde toplam 33 Okul ve Kurumda 362 derslikte Eğitim-Öğretim yapılmaktadır

Germencik Devlet Hastanesi 30 yataklı olup, 46 çalışanı bulunur. Ayrıca ilçede 4 sağlık ocağı ile 12 sağlık evi vardır.

Tarıma dayalı ekonomisinde incir başlıca üründür. Bunun yanı sıra zeytin, pamuk, susam meyan kökü de üretilir. İlçenin toplam arazi varlığı 37.439 hektar, ekili dikili alan 25.580 hektardır.
Geri kalan alanın 10.623 hektarı orman, 665 hektarı çayır-mera, 519 hektarı kullanılmaz arazi ve 52 hektarı göl ve bataklıktır.

İlçede tahin, helva, zeytinyağı, tuğla, un üretimevleri ile çırçır fabrikaları bulunur