AÖL Diploma Nasıl Alınır - Açık Öğretim Lisesi Diploma Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Açık Öğretim Lisesinden mezun oldum diplomamı nasıl alabilirim - AÖL Diploma bilgileri

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alınmadığı için diplomaları Müdürlüğümüze geri gönderilen öğrencilerimizden dilekçe ile başvuranlar;

www.aol.meb.gov.tr adresinden öğrenci no ve şifrelerini yazıp kendi bilgilerine ulaştıktan sonra "Mezuniyet İşlemleri" başlığı altında bulunan "Diploma Bilgileri"" bölümünden bilgilerini görebilirler.
Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih bölümü boş görünenlere Müdürlüğümüzce açıklamalı bilgi verilecektir.

NASIL MEZUN OLABİLİRİM ?

3 Yıllık Sistemde Okuyanlar;

* Toplam Kazanılan kredinin 144 veya üzeri olması,
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması,
* Alan kredisinin 64 veya üzeri olması,
* Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin,Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 5 olması gerekir.

4 Yıllık Sistemde Okuyanlar;

* Toplam kazanılan kredinin 192 veya üzeri olması,
* Alan kredisinin 80 veya üzeri olması,
* Alan derslerinin tamamından sınava girilmiş olması,
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması,
* Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden mutlaka 80 kredi toplaması,
* Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin,Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 8 olması gerekir.

DİPLOMAMI NE ZAMAN, NEREDEN ALABİLİRİM ?

Açık öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerimizin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2-4 ay sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Merkezleri başlığı altındaki merkezlerden herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir.Ayrıca Açık Öğretim Lisesinin Adnan Güneşoğlu Eğitim Teknolojileri kampüsü Ballıkpınar Köyü/Gölbaşı-ANKARA adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile de diploma teslim edilebilir.

AÖL DİPLOMAMI TESLİM ALMAYA GİDERKEN YANIMDA NELER GÖTÜRMELİYİM

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencimizin yanında, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini yatırdığını gösteren dekontla başvurması gerekmektedir. Eğer öğrencimiz Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almış ise, Diploma Harç ücretini yatırmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir. Çıkma Belgesini kaybettiyse gazeteye verilecek kayıp ilanının getirilmesi gerekmektedir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir. Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

DİPLOMAMI KAYBETTİM, NE YAPMALIYIM

Öğrencilerimiz, Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmişlerse, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi almak için bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurabilirler. Dilekçenin ekinde herhangi bir gazeteye verilen zayi ilanı ve nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Faksla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.

MEZUN OLDUM ANCAK DİPLOMAMI ALAMADIM, NE YAPMALIYIM

Mezun olan öğrencilerimiz diplomalarını Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

Diploma basılmamış olabilir.

Basılmama nedeni öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, kayıtlı olunan Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden veya Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğün Diploma Biriminden bilgi alınabilmektedir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir.
2005 yılından önce mezun olan öğrencilerimizin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri içerisinde yer alan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.