Ankarayı tanıtan kısa yazı örneği

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara’yı tanıtan yazı kısaca,

Türkiye yedi coğrafik bölgeden oluşmaktadır. Bunlardan biri de İç Anadolu Bölgesi’dir. Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan merkezi bir şehirdir. Ankara, Türkiye’nin başkenti’dir. Cumhuriyet döneminde başkent olmuştur.

Türkiye’de Ankara, İstanbul’dan sonraki ikinci büyükşehirdir. Nüfusu ve nüfus yoğunuyla, endüstriyel ve kültürel bakımından sıralama bu şekildedir. Ankara tarihte M. Ö. Galatlar’a da başkentlik yapmıştır. Eski adı Angora’dır.

ankara-tanitim.jpg


Galatlar döneminden bu yana birçok değişik isimde fakat benzer şekilde anılmıştır. Şehrin her yerinden görülmesi mümkün olan Ankara Kalesi bir sembol olmuştur. Ankara, bölgesinin merkezinde ve Türkiye’nin de merkezindedir.

Ankara dünyanın 45. büyük şehridir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti Ankara’ya hakim olan medeniyetlerdir.

İç Anadolu Bölgesi’nde Karasal İklim görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Ankara’nın geceleri de keskin soğuklarla geçer. Ankara’da insanlar yardımseverdir, misafirperverdir. İnsanların çoğu siyasetle uğraşır. Ticaret, tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır.

Ankara Keçisi, Ankara Kedisi meşhurdur. Tiftik keçisi deyince akla Ankara gelir. Ankara’da beyaz tavşan da meşhurdur. Ankara’nın balı ve özel yetiştirilen üzümü bulunmaktadır.

Ankara’da Ankara Kalesi ile birlikte Hacı Bayram Camii, Kocatepe Camii de önemli tarihi eserlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri Anıtkabir’de bulunmaktadır.

Ankara gelişen sanayisi ve artan nüfusuyla büyükşehir olma özelliğini korumaktadır. Şehrin nüfusu yaklaşık 5 buçuk milyondur.
 

Üst