Ankaranın Coğrafi Özellikleri Nelerdir

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara özellikleri
Ankaranın coğrafi özellikleri
Ankara coğrafi özelliği nedir

Ankara’nın Coğrafi Özellikleri
Ankara, doğuda Kırşehir ve Kırıkkale; batıda Eskişehir; kuzeyde Çankırı; kuzeybatıda Bolu ve güneyde Konya ve Aksaray illeri ile çevrilidir.

Ankara, Orta Anadolu'nun kuzeybatısında bulunan Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin kollarının oluşturduğu ovalarla kaplı bir bölgedir. Bu bölgede orman alanları ile step ve bozkır alanlarını bir arada görmek mümkündür.

Akarsu boylarında sıralar halinde görülen iğde, söğüt ve kavak ağaçları step içerisinde yer alır. Ankara çevresinde plato üzerinde yükselen münferit dağlar ile kuzeydeki dağlık sahada ise yağışlardaki artış yüzünden orman örtüsü kendini belli etmeye başlar.

Güneyde İç Anadolu ikliminin bariz özellikleri olan step iklimi, kuzeyde ise Karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı halleri görülebilir. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşük, yaz ise sıcak geçer.

 

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

#2
biraz daha kısa olsaydı eğiydiiiiiii
 

K

Kayıtsız Üye

#4
daha nasıl kısa olucak ben hayatımda bukadar kısa görmedim yani bundan sonrada kısa olması mümkün deyil yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 
K

Kayıtsız Üye

#18
Hiç işime yaramadı !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
K

Kayıtsız Üye

#20
iyi bir site yardımınız için çoooooooook teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
 
Üst