Akon

Sponsorlu Bağlantılar
Birçok platin plak alan 2003 tarihli ilk albümü Trouble ile müzikseverlerin kalbini fetheden Senegalli şarkıcı Akon, ikinci CD'si Konvicted ile kişisel yolculuğundan yeni hikayelerle dönüyor. Trouble, Akon'un kefarete övgüsü ise (müzik kariyeri başlamadan önce oto hırsızlığından hapiste yatmıştı), Konvicted da yeniden doğuşunu ele alıyor. Şimdiki görevi, kurtuluşu olan müzikle kendini yeniden keşfetmek.

Hit single'ı "Locked Up" ona sokak itibarı kazandırdıysa da, sanatçının çok yönlü duyarlılıkları ikinci albümünde açıkça görülüyor. Akon, Konvicted'da biri hariç bütün şarkıları kendisi yazmış ve yapımcılığını üstlenmiş. Albümde Eminem'le (ilk single "Smack That"), Snoop Dogg'la ("I Want to Love You") ve Styles P. ile (ilk hit single'ı "Locked Up"ta yer almıştı) birlikte kaydedilmiş şarkılar yer alıyor. Konvicted, sokak tarzıyla stüdyo özgünlüğünü ve sağduyuyu dengeleyerek 2006'nın en dürüst albümlerinden biri olmayı hak ediyor.

"Smack That" ustaca bir club şarkısının bütün özelliklerini taşıyan ve 8 Mile söz üstadı Eminem'in agresif ritimlerine sahip son derece enerjik bir parça. "Snitch"te Obie Trice'la çalışmasının hemen ardından Em'le tanışan ikili çok çabuk dost oldular. "Eminem'in şarkıda yer almasını istediğimi biliyordum, ama çok fazla sanatçının şarkısında yer almama konusunda oldukça titiz. Arayıp stüdyoya girmeye hazır olduğunu söylediğinde bunun bir lütuf olduğunu biliyordum. İlk uçağa atlayıp Detroit'e gittim." diyor Akon.

Konvicted'da dikkat çeken bir başka şarkı da anti-gangsta "Runnin'". Soul efsanesi Curtis Mayfield'ın klasik Super Fly soundtrack'inin içtenliğini hatırlatan Akon neo-blues, şarkısında "Kanundan kaçmaktan yoruldum" derken oyundan çekiliş mücadelesini anlatıyor. Ne ironiktir ki, bu melodik parça Akon hala hapisteyken yazılmış. "Bu şarkıyı hissedebiliyorsunuz, çünkü gerçek. Her kelimesini içtenlikle yazdım." diyor Akon.

Bu tarzın öncüsü R. Kelly geleneğini sürdüren Akon dertli hikayelerden dans pistine ve ilham verici baladlara başarılı bir biçimde geçiş yapıyor; şarkılar keskin rap sözleriyle dolu, ayrıca Akon sesini çeşitli şekillerde kullanarak geri vokalleri de kendi yapıyor. "Amacım sokak hayatını yüceltmek değil, ama gangsta'lar da insan. Aileleri ve çocukları var, ben de buna biraz ışık tutmaya çalışıyorum. Kimseye yapmaması gerekenleri söyleyemem, ama bir rol modeli olabilirim."

Şarkı sözleri keskin olsa da Akon yapımcılıkta yenilikçi olduğunu da kanıtlıyor. Canlı piyano ve keman zigzagları gibi pop müzik öğelerini katmaktan korkmayan Akon'un hüzünlü baladı "Never Took the Time" çok başarılı. "Beste yaparken müzikal olarak sola yakın olmaya çalışıyorum. Şu anda müzikte farklı stiller elde etmeye çalışmak yapımcılara bağlı." diye açıklıyor Akon.

Atlanta'da kendine ait stüdyosu Koncast Stüdyoları'nda çalışan Akon'un Konvicted'ının baştacı diyebileceğimiz parçası "Africa" adını taşıyor. Anayurduna ithaf ettiği perküsyon ağırlıklı bu marş niteliğindeki şarkıda Akon'un kölelikten deri rengine çeşitli konulardan bahsettiği sözler çok isabetli. "Africa şarkısıyla amaçladığım şeylerden biri bu kıtanın daha çok fark edilmesi."

Plak şirketi sahibi, şarkıcı, besteci/söz yazarı ve yapımcı Akon, Konvicted'ın muhteşemliğiyle müzikal engelleri yıkarken 21. yüzyılın soul şarkıcısı olarak ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Konvicted, Akon'un iyi bir şarap gibi yıllandıkça daha iyi olduğunu kanıtlıyor.