Ağzıkara Köyü Hakkında Bilgi Merkez Van

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
ağzıkara köyü van, van ağzıkara köyü, ağzıkara köyü resimleri

il: Van

ilçe: Merkez

Coğrafya
Van merkezine 45 km uzaklıktatır. Özalp ilcesi yolu ve İran yolu üzerine düşmüştür.ismini kale üzerinde kurulduğu icin önceden aç kale deniliyordu sonradan ismini ağzıkara yapmışlar.Daha çok göçmenlerin uğrak yeri olmasıyla dikkat çekmektedir çok az sayıda yerli köy halkı bulunuyor.iki vadinin birleştiği yerde kurulan köy arazilerin susuz kalmasıyla arazilerden verim alınamamakta. köyün ortasında gecen dere köy arazisine yeterli derecede fayda sağlanamamaktadır.köyün üst kısmında oluşturulacak olan yapay baraja köy arazisine fayda sağlanacağından ve gereken verıminde alınacağından unutmamak lazım .Bu sebeble köy arazilerinden yeterli derecede gelir sağlanır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 - 1250
2000 - 957
1997 - 875

Çevre köylerden buraya 6. 7. ve 8. sınıfları okumak için çok sayıda öğrenci gelmektedir. Genel itibariyle köyün eğitim seviyesi düşüktür. üniversite de okuyan öğrenci sayısı 2007 itibariyle 5 tür.Bu rakamın olumlu derecede yükselmesi ve eğitim düzeyinin yükselmesi (bilinçli bir toplum icin)başta saygıdeğer hocalarımızın ve yetkililerin gereken önemi vermelerine rica olunur.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıeskidir ve kullanılmamaktadır, sağlık evi 2007'de yapılmıştır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

ağzıkara köyü resimlerini bu başlık altında paylaşabilirsiniz