Adaklı Köyü Yüksekova Hakkari

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Yüksekova Adaklı Köyü - Adaklı Köyü Hakkında - Adaklı Köyü Tanıtımı - Adaklı Köyü Resimleri

Adaklı, Hakkari ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Köy adının nerde geldiği hakkında çeşitli söylentiler var;ama kürtçe ismi ise orda eskiden yaşayan yabancıların koyduğunu duymuştum.köyümüz yıllarca bakımsız bırakılmasına rağmen son 5 -6 yıldır biraz düzene sokulmuştur.köy toplam 300 evden fazla olup nüfusu hızla büyüyor.köyün ortasında 1997 de yapılmış gençlerin uğrak mekanı dediğimiz büyük bir köprü var.köy ik mahale şeklinde ayrılmıştır. köyde nüfus bakımında iki aşiret boy gösteriyor bunlar dır.Su bakımından çok zengin kaynakları olsada yavaş yavaş kuraklık burada tarımı tehdit etmeye başlamış durum da.

Kültür

Köyün gelenek görenekleri köklü olup hala devam eder .büyüklere saygı özel günlerde küçükler büyüklerin ellerinden öper.düğünler saz grugu dediğimiz ekipler tarafında yerli şarkılarla halaylı geçer .bayramlarda üç gün için ev belirlenir sabah ,öğle ve akşam olmak üzere üç gün üst üste yemekler verilir. ağalık sistemi yok orda büyük olan herkese ayrımcılık etmeden saygı gösterilir.

Coğrafya

Hakkari iline 89 km, Yüksekova ilçesine 15 km uzak olan köy coğrafi olarak çok güzel bir yere kurulmuştur. arka tarafını çepedçevre saran dağlar, önünde ise ucu bucu görülmedyedn yeşil ovalar sarmış .su bakımında çok zengin kaynakları var .

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 984

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalı olup ;ama o kadar azki ancak ihtiyaçları karşılayabiliyor.üretim az olunca ülkenin çeşitli yerlere çalışmaya gidiliyor .

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim var. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz