30 Günlük Vista Deneme Sürecini 120 Güne Uzatın Nasıl Uzatma Olur

30 Günlük Vista Deneme Sürecini 120 Güne Uzatın Nasıl Uzatma Olur

Windows Vista kullanıcılarına işletim sistemini almadan önce sistemi deneme süreci veren ilk işletim sistemi. Her ne kadar 30 günlük deneme süreci Microsoft tarafından yapılmış çok güzel bir hamle olsa da 30 gün çoğu kullanıcıya az gelebilir. 30 günlük deneme süreci size de az geldiyse 120 güne ne dersiniz?
Hayır, crackten filan bahsetmiyorum, anlatacağım yol oldukça basit ve tamamen legal bir yöntem. Öncelikle Başlat’taki arama kutusuna cmd yazıyoruz ve Ctrl+Shit+Enter’a basıyoruz. (Bu Komut İstemini yönetici olarak çalıştırmamızı sağlayacak eğer isterseniz sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırı da seçebilirsiniz ben bunu daha çok seviyorum :D) Komut istemi açlıdığında aşağıdaki kodu yazıyoruz:
slmgr -rearm
Bu kodu yazıp enter’a bastıktan bir süre sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğini söyleyen bir uyarı çıkacak, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ve işte Vista’nızın deneme süreci tekrar ilk yüklediğiniz gibi 30 gün oldu. Vista deneme sürenizin ne kadar kaldığını öğrenmek için Bilgisayar’a sağ tıklayıp özellikler’i seçin.
Buradaki en önemli durum ise bu işlemin Vistanızın deneme sürecini 30 güne uzatıyor olması yani 29 gününüz kaldıysa bu işlemi yaptıktan sonra deneme süreniz 59 güne değil 30 güne uzuyor. Diğer bir önemli husus ise bu işlemi sadece 3 defa gerçekleştirebilmeniz. Yani Vista’dan en uzun süre faydalanabilmek için kalan deneme sürenizin 1 güne kadar inmesini beklemelisiniz.
Peki Vista’nın Deneme Sürümünü Nereden Bulacağım?
Burada belki de en önemli sorunlardan biri de budur, Vista’nın deneme sürümünü nereden bulacağım? Eğer MSDN hesabınız var ise oradan indirebilirsiniz ancak çoğu kişinin MSDN hesabı olmadığından Vista kullanan bir arkadaşınızdan DVD’sini ödünç almanız yeterli, hiç olmadı download sever bir arkadaşınızdan internetten indirdiği Vista DVD’sini alabilirsiniz. Burada önemli olan Vista’yı yüklerken herhangi bir seri numarası (Serial/CD Key) girmemeniz; aksi takdirde korsan kullanmış olacaksınız.
İyi günler