Yağda eriyen vitaminler hangileridir özellikleri nelerdir?

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve Admin tarafından 21 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yağda eriyen vitaminler ve özellikleri nelerdir kısaca

  Vitaminler düzenleyici maddelerdir. Düzenleyici maddeler olarak vitaminler dışarıdan hazır alınmaktadır. Vitaminler ikiye ayrılmaktadır. Yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler farklı özelliklere sahiptir. A, D, E, K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir. B ve C vitaminleri de suda eriyen vitaminlerdir.

  Yağda eriyen vitaminler ve özellikleri şu şekildedir:

  *A Vitamini: Göz sağlığı için gerekli olan vitamindir. Vücut sistemlerinin düzenlenmesini sağlar. Kan ayarlarının gerçekleşmesini sağlar. Kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta destek ve sinir sistemlerinin gelişmesini sağlar. Göz kusurları ve hastalıklarına karşı iyileştirici ve düzenleyici bir rolü vardır.

  *D Vitamini: Kalsiyum ve fosforun kemiğe geçmesini sağlar. Kemik ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Depresyonu önler. Kemik erimesini önler. MS hastalığını önler. Düzenleyici olarak deriden nüfuz ettiğinde kemikleri de besler.

  *E Vitamini: Kalp ve damar hastalıkları, unutkanlık gibi hastalıkların önlenmesinde düzenleyici olarak kullanılır. Kan, kas dokuları için oldukça önemli bir yere sahiptir. E vitamini cilt sağlığını etkiler. Cildin gençleşmesini sağlar. Derideki kırışıklıkları önler.

  *K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bakteriler tarafından insan bağırsağında üretilebilen tek vitamindir. Vücut proteinlerinin yapımında rol alır.

  Vitaminler düzenleyici ve destekleyici minarellerdir. Dışarıdan hazır olarak alınır. Yağda eriyen vitaminlerden K vitamini insan bağırsağında üretilen tek vitamin olma özelliğine sahiptir.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Yağda eriyen vitaminler Forum Tarih
Suda eriyen vitaminler hangileridir özellikleri nelerdir kısaca Sağlıklı Beslenme 21 Aralık 2017

Sayfayı Paylaş