İstanbul Maltepe Üniversitesi

Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul Maltepe Üniversitesi

Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, "Anaokulundan Üniversiteye" sloganıyla...

Kuruluş Tarihi: 1991
Adresi: MARMARA EĞİTİM KÖYÜ
Bulunduğu Şehir: İstanbul
Tel: 0(090)(216) 441 51 68
Ögrenci Dernekleri: Spor Kulübü, Gezi Kulübü...
Eğitim Dili: Türkçe-İngilizce

Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, "Anaokulundan Üniversiteye" sloganıyla eğitim hizmetine başlayan Marmara Eğitim Kurumlarının başarılı eğitim geçmişinin son halkasıdır. İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından 9 Temmuz 1997 tarihi ve 4282 sayılı kanunla kurulan Üniversite, 2547 sayılı kanunun Vakıf Yükseköğretim Kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olup kamu tüzel kişiliğine haizdir.

Kuruluş kanununda 7 fakülte ve 1 yüksek okul mevcuttur. Daha sonra bünyesine 3 enstitü ve bir yüksekokul ilave edilmiştir.

1997 yılında ek kontenjandan öğrenci alarak Vakıfça tahsis edilen binalarda öğrenime başlanmıştır. Üniversitenin idari yapılanması Feyzullah Cad. No: 39 daki tarihi köşkte oluşmuştur.

Üniversite, seçkin ve deneyimli bir akademik kadro oluşturarak kısa sürede kuruluş sürecini geride bırakmış ve Türk Üniversite Sistemi içindeki seçkin yerini almıştır.

Kampüsler:

DRAGOS

Üniversitenin merkez kampüsü, İstanbul'un Anadolu Yakasında, Kartal Sahil Yolu, Dragos Mevkiinde bulunmaktadır. Deniz kenarında 15 dönüm arazi üzerinde kurulan kampüs, öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde donatılmıştır.

MARMARA EĞİTİM KÖYÜ

Üniversitenin ana kampüsü, Marmara Eğitim Köyünde yer almaktadır. 1000 dönümlük açık alandan oluşan Marmara Eğitim Köyünde, tam olimpik yüzme havuzu, Açık ve kapalı basketbol sahaları, tenis kortları ve diğer sosyal olanaklar hizmete girmiş bulunmaktadır. 2003-2004 Akademik Yılından itibaren Üniversitenin önemli bir bölümü eğitimini bu yeni kampüsünde sürdürecektir.

MALTEPE-Tıp

Üniversite Tıp Fakültesi; Uygulama Hastanesinin de yer aldığı, Maltepe Feyzullah Caddesinde bulunan binalarda eğitim görmektedir.

CEVİZLİ

Meslek Yüksekokulu, Cevizli'deki ek binalarda eğitimini sürdürmektedir. Radyo-TV Uygulama Merkezinin de bulunduğu bina, merkez kampüse 1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kütüphane

Üniversite kütüphanesi; tüm fakültelerin ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak, kitap ve süreli yayınlarda güncelliği ve veri tabanlarına aboneliği ile sürekli gelişim halindedir. Eğitim, öğretim ve araştırma programlarını destekleyen kütüphanemiz; öğretim elemanlarına, öğrencilere ve idari personele bilgi birikimini sağlayıp tüm olanaklarını kullanıma sunmaktadır.

Çalışma Saatleri:
Hafta içi:8.30-17.30

Yurt Bilgileri

Kapasite : 600
Kız : 250
Erkek : 350

Yurda kabul edilen öğrencilere yatak, dolap verilir. Nevresim, yastık, battaniye ve kullanacağı diğer eşyalar öğrenci tarafından temin edilir.

Yurda kayıt yapılırken, Yurt Yönetmeliği ve Sözleşme öğrenci ve velisi tarafından imzalanır.

2003 - 2004 Akademik Yılı Yurt Ücretleri

ODA TİPİ ÜCRET DEPOZİTO
Tek Kişilik Oda 5.000.000.000 TL + KDV 200 $
Çift Kişilik Oda 3.000.000.000 TL + KDV 150 $

ÖDEME: Yarısı güz dönemi başında, diğer yarısı bahar dönemi başında olmak üzere iki eşit taksitle yapılır.

- Isınma, elektrik, su konaklama ücretine dahildir.
- Yıllık yemek ücreti 1.500.000.000.- TL + KDV

Kayıt için gerekli belgeler:

- ÖSS puan kartı fotokopisi
- Nüfus Cüzdanı fotokopisi
- 4 Adet fotoğraf
- İkametgah belgesi

İletişim Bilgileri

Marmara Eğitim Köyü (0216) 561 3000

Maltepe Üniversitesi (0216) 441 51 68

Ulaşım

Üniversiteye ulaşımda üç seçenek bulunmaktadır;

- Kadıköy'den her yarım saatte kalkan, Bostancıdan geçerek Kartal yönüne giden belediye otobüsleriyle,
- Ziverbey yolundan geçen Kadıköy-Pendik minibüsleriyle,
- Haydarpaşa'dan Gebze yönüne giden banliyö trenleriyle,

Fakülte ve Bölümler

Mühendislik / Mimarlık Fakültesi
- Bilgisayar Mühendisliği
- Mimarlık
- İç Mimarlık
- Grafik Tasarımı

Fen Edebiyat Fakültesi
-Psikoloji
- Matematik

Hukuk Fakültesi