Dicle Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler ve resimleri

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Sponsorlu Bağlantılar

Dicle Üniversitesi
(Diyarbakır)

REKTÖR:prof.Dr. Fikri CANORUÇ 18 Aralık 1966 tarihinde Ankara Tıp Fakültesi bünyesinde öğretime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi ile 21.11.1973 tarihinde Diyarbakır’da kurulan Fen Bilimleri Fakültesi, bu günkü Dicle Üniversitesinin oluşmasında temel teşkil etmiştir. Önceleri Diyarbakır Üniversitesi olarak faaliyet gösteren Üniversitemiz bünyesinde 1976 yılında Diş Hekimliği Fakültesi, 1981 yılında da Şanlıurfa Ziraat Fakültesi kurularak hizmete girmiştir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra 20.7.1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi uyarınca Diyarbakır Üniversitesinin adı "Dicle Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir. Aynı Kanun Hükmünde Kararnameyle Hukuk
Fakültesi ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi kurulmuş ve Milli Eğitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra 1988-1989 öğretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 öğretim yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 öğretim yılında da Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmiştir. Hizmete giren bu birimlere ilave olarak Şırnak, Bismil, Batman ve Çermik’te birer Meslek Yüksekokulunun daha kurulması uygun görülmüştür.11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3837 sayılı kanunla yapılan değişiklikle Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ve Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesine bağlanmış ve Üniversitemiz bünyesinde Veteriner Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi adı altında üç yeni Fakültenin kurulması kararlaştırılmıştır. Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil Meslek Yüksekokulu, Çermik Meslek Yüksekokulu ve Batman Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 öğretim yılında, Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarımıza İlave olarak Ergani Ve Çüngüş’te birer meslek yüksekokulu, Diyarbakır Siirt ve Mardin’de birer Sağlık Yüksekokulunun öğretime açılması için başlatılan çalışmalar sonuçlanmış olup,1997-98 öğretim yılında hizmete girmişlerdir.

Ayrıca Üniversitemize bağlı olarak Batman’da Teknik Eğitim Fakültesi, Diyarbakır’da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulmuş olup, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 1998-1999 öğretim yılında hizmete girmiş, Batman Teknik Eğitim Fakültesi ise 1999-2000 öğretim yılında faaliyete girmesi kesinleşmiştir. Cizre ve Silopi’de de birer Meslek Yüksekokulunun faaliyete girmesi için başlatılan çalışmalar devam etmektedir.

Üniversitemiz bünyesinde bugün 11 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü , 9 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Sağlık Meslek Lisesi ile 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.
Adresicle Üniversitesi 21280, Diyarbakır-TÜRKİYE
Telefon: 412 2488030 / Fax: 412 2488047

________________________________FAKÜLTELER_______________________________
Tıp Fakültesi :
1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açılmış ve 20 Ocak 1969 tarihinde öğrencilerini Diyarbakır’a naklederek Numune Hastanesi binasında öğretime başlamıştır. Fakülte halen, kampüs arazisinde yapılmış olan ve bölge ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek fiziki kapasiteye sahip 1050 yataklı E?itim ve Araştyrma Hastanesi binası içerisinde öğretime devam etmektedir. Poliklinik, Klinik, Dershane, Laboratuvar, idari Bloklar vs. ile toplam 192.000 m2’lik bir alana sahiptir.
BÖLÜMLER:
Temel Tıp Bilimleri -Dahili Tıp Bilimleri Bölümü -Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümleriyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
Fen-Edebiyat Fakültesi :
1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesi adı ile öğretime başlamıştır. Daha sonra 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı "Fen-Edebiyat Fakültesi" olarak değiştirilmiştir. Fakülte,1986 Haziran ayı içinde Üniversite Kampüsünde yaptırılan modern binasına taşınmıştır.17.450 m2 kullanym alanyna sahip olan Fakülte binasında 12 Dershane, 2 Anfi ve 12 Laboratuvar mevcuttur. Fakülte bünyesinde halen 13 bölüm mevcuttur.
BÖLÜMLER:Biyoloji -Fizik -Kimya -Matematik -Arkeoloji -Çağdaş Türk Lehçeleri -Doğu Dilleri ve Edebiyatı -Felsefe -Psikoloji -Sosyoloji -Tarih -Türk Dili ve Edebiyatı -Okutmanlar bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir.
Tel : +90-412-2488550-51
Faks : +90-412-2488039 ///e-mail: fen@dicle.edu.tr
Diş Hekimliği Fakültesi :
1976 yılında 27 öğrenci ile şehir merkezinde öğretime açılmıştır. Daha sonra Tıp Fakültesine ait dershane ve laboratuvarlarda eğitimini sürdüren Diş Hekimliği Fakültesi, 1 Temmuz 1993 tarihinde kampüs alanında yapımı tamamlanan ve 20.000 m2 kullanım alanına sahip yeni ve modern binasyna taşınmıştır. Fakülte bünyesinde yeterli sayıda dershane, laboratuvar, klinik ve poliklinik mevcuttur.
e-mail: dishek@dicle.edu.tr
Hukuk Fakültesi :
1982-1983 öğretim yılında 200 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Önceleri şehir merkezinde faaliyet gören Fakülte, daha sonra 1990-1991 öğretim yılında kampüs alanında yapımı tamamlanan modern binasına taşınmıştır. Fakülte bünyesinde yeterli sayıda dershane mevcuttur.
BÖLÜMLER:Özel Hukuk Bölümü-Kamu Hukuku Bölümü-Maliye ve Ekonomi Bölümleridir.
email:mtuysuz@dicle.edu.tr /telefon:+90(412)2488001 - 3270
Eğitim Fakültesi :
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Diyarbakır Eğitim Enstitüsü iken, 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile "Eğitim Fakültesi" adı altında Üniversitemize bağlanmıştır. Şehir merkezinde bulunan Fakülte eski binasında öğretime devam etmektedir. Fakülte bünyesinde halen 8 bölüm ve bunlara bağlı olarak 16 Anabilim Dalı bulunmaktadır.
FAKÜLTENİN SAHİP OLDUĞU İMKANLAR

3 Ana Bloktan oluşan Fakültenin 60 dershanesi,12.548.000 kitabın mevcut olduğu 40 okuma yeri kapasiteli kütüphanesi 500 kişilik konferans salonu bulunmaktadır.Ayrıca Fakültede 350 kişilik kafeterya-Yemekhane, 300 seyircinin oturabileceği bir spor salonu ile bir kantin bulunmaktadır. ve onarım işleri yapıldığı bir atölye mevcuttur.Fakültemiz binası fiziki yapısı nedeniyle mevcut olan öğrenciyi bünyesinde barındırılması mümkün olmadığından Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Üniversitemiz Kampüs sahasında müstakil bir binada Coğrafya ve Tarih Bölümleri Üniversiteniz Kampüsünde bulunan Diş Hekimliği Fakültesi binasında öğrenim görmektedir.
BÖLÜMLER:Eğitim Bilimleri Bölümü-Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü-Yabancı Diller Eğitimi Bölümü-Coğrafya Eğitimi Bölümü-Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü- Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü-Beden Eğitimi ve Spor Bölümü -Sınıf Öğretmenliği-İlköğretim Bölümü -Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi :
Fakülte 1984-1985 öğretim yılında inşaat ve Mimarlık bölümleri ile öğretime açılmyştır. Uzun bir süre Fen-Edebiyat Fakültesinin bir bölümünde hizmet veren Mühendislik-Mimarlık Fakültesi için, 1991 yılında kampüs alanında yeni bir binanın yapımına başlanmış ve 1993 yılı başında bitirilerek öğretime açılmıştır. Fakülte bünyesinde inşaat, Mimarlık, Maden, Elektrik-Elektronik ve Makina Mühendisliği Bölümleri yer almaktadır.
BÖLÜMLER:Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü -İnşaat Mühendisliği Bölümü -Makina Mühendisliği Bölümü -Maden Mühendisliği Bölümü -Mimarlık Bölümü
Adres icle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi 21280 Diyarbakır
Fakülte Sekreteri :0 (412) 24 88 403 - (Dahili 35 03)
Siirt Eğitim Fakültesi :
41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Üniversitemize bağlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığından devralınan binalarda eğitim ve öğretim sürdürülmektedir. Daha önceleri Yüksekokul olarak Sınıf Öğretmenliği alanynda eleman yetiştiren birim, 3.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Siirt Eğitim Fakültesi adını almıştır.
BÖLÜMLERınıf Öğretmenliği-Sosyal Bilimler Öğretmenliği-Matematik Öğretmenliği bölmleriyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
Veteriner Fakültesi :

11.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulan Fakülte 1993-1994 öğretim yılında hizmete girmiştir. Veteriner Fakültesi halen Diş Hekimliği Fakültesi binasının bir bölümünde öğretimini sürdürmektedir.
BÖLÜMLER
Veteriner Hekimliği Temel Bilimler Bölümü-Hastalıklar ve Kliink Bilimler Bölümü -Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü
Ziraat Fakültesi :
Ziraat Fakültesi, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’ nin bir bölümü olan Dicle, Batman Göksu, Kralkızı, ve Silvan barajlarının sulama sahasına giren Diyarbakır’ın halen mevcut ve geleceğe dönük tarım potansiyeli düşünülerek 11.07.1992 tarih ve 3837 sayılı yasa ile kurulmuştur. Kuruluşu ile birlikte “Tarla Bitkileri Bölümü” açılmış, 1993 yılında bu bölüme öğrenci alınarak eğitim - öğretime başlanmıştır. Kurucu Dekanımız Prof. Dr. Durmuş Ali ATALAY’dır. Ayrıca 1995 yılında Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma ve Zootekni bölümleri açılmıştır. Ancak Fakültenin altyapısı ve öğretim elemanları yetersiz olduğundan 1995 yılında kurulan bu üç bölümde eğitim ve öğretim yapılmamaktadır. Ziraat Fakültesinde 2 Profesör, 1 Doçent, 15 Yardımcı Doçent, 21 Araştırma Görevlisi, 2 Öğretim Görevlisi, 1 Uzman, ve değişik birimlerde çalışan 19 adet idari ve teknik personel görev yapmaktadır.

Ziraat Fakültesi kurulduktan hemen sonra, Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin mevcut tarımsal problemlerinin çözümüne ve ileriye dönük araştırma faaliyetlerine başlanmıştır. Bu amaçla birçok projeler hazırlanarak değişik kuruluşlara sunulmuştur. Bu projelerden 7 tanesi DPT, 10 tanesi TÜBİTAK, 2 tanesi GAP İdaresi ve 3 tanesi Dicle Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından kabul edilerek maddi yönden desteklenmiştir. Ziraat Fakültesi’nde ayrıca 15 doktora 21 Yüksek Lisans ve 15 adet araştırma olmak üzere toplam 73 adet proje yürütülmektedir. Bugüne kadar Ziraat Fakültesinde değişik konularda 111 çalışma sonuçlandırılarak yayınlanmıştır. Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 4. mezunları vermiş olup, bugüne kadar Fakülte’ de toplam 118 Ziraat Mühendisi mezun olmuş, 27 kişi yüksek Lisans yapmış ve halen Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri ve Bitki Koruma Anabilim Dallarında 21 kişi yüksek lisans devam etmektedirler. 2000-2001 Eğitim-öğretim döneminde Fakültenin Bitkisel Üretim Programı ve Tarlama Bitkileri bölümünde toplam 137 lisans öğrencisi bulunmaktadır.

Ziraat Fakültesi, 2003 yılında kendi binasında hizmet vermeye başlamıştır. Fakültemiz inşaatının bir kısmı tamamlanmış olup, hizmete başlamıştır. Fakültemiz ek bina inşaatına devam edilmektedir.
BÖLÜMLER:Bahçe Bitkileri Bölümü-Bitki Koruma Bölümü-Tarla Bitkileri Bölümü-Zootekni bölümleriyle eğitime devam etmektedir.
İlahiyat Fakültesi :
Fakültemiz 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında 30 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır. 1997-1998 öğretim yılının sonunda ilk mezunlarını vermiştir.. 1998-1999 öğretim yılından itibaren bütün İlahiyat Fakültelerinde olduğu gibi Yükseköğretim Kurulu tarafından yeni yapılanmaya gidilmiş ve hazırlık sınıfları kaldırılarak 4 yıllık Lisans eğitimi verilmeye başlanmıştır.
Fakültemiz ilk olarak Diş Hekimliği Fakültesinin bulunduğu binada eğitime başlamış, 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılından itibaren, 10.000 m2 kullanım alanı üzerine kurulan 1 blok ve 4 kattan oluşan yeni binasına Kasım 2000 tarihinden itibaren taşınmış öğrencilerimize ve yöre halkına hizmet vermeye başlamıştır

2002-2003 öğretim yılında 2 profesör,5 Doçent, 10 Yardımcı Doçent, 1 Öğretim Görevlisi, 10 Araştırma Görevlisi, Fakülte Sekreteri, 6 Memur, 2 Yardımcı Hizmetli, olmak üzere 37 personelden oluşmaktadır. Ayrıca 14 araştırma görevlisi personelimiz değişik üniversitelerde doktora çalışmalarını bitirdikten sonra tekrar Fakültemizde göreve başlayacaklardır.

Farklı branşlarda, yeterli sayıda kitaba sahip olan kütüphanemiz, öğretim üyeleri ve öğrencilerimizin hizmetine açıktır. Fakültemizden 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılı sonuna kadar toplam 143 öğrenci mezun olmuştur. 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında İlahiyat Lisans programında 80 erkek, 50 kız, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümünde 74 erkek, 64 kız olmak üzere toplam 268 öğrenci Fakültemizde öğrenimini sürdürmektedir.

2002-2003 öğretim yılında İlahiyat Lisans Bölümüne 32, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne 42 öğrenci alınmıştır. 2002-2003 öğretim yılında çoğunluğu İmam Hatim Lisesi Mezunu olmak üzere sözel puanla öğrenci kabul eden Fakültemizde İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği progr¤¤¤¤¤ en düşük puanla kayıt yaptıran öğrencinin puanı 197.155; İlahiyat Lisans progr¤¤¤¤¤ en düşük puanla kayıt yaptıran öğrencinin puanı ise 194.327’dir.
Ayarıca, 2002-2003 öğretim yılında Fakültemiz İlahiyat Lisans bölümüne 32 öğrenci, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği progr¤¤¤¤¤ da 42 öğrenci alınmıştır.
Dikey Geçiş sınavı ile de her yıl 1 öğrenci alınmaktadır. İlahiyat Lisans programından mezun olan öğrencilerimiz yapılacak sınavlarda başarılı oldukları takdirde, Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatında, Din İşlerin Müftü, Vaiz ve diğer görevlere atanabilmektedirler. Yine aynı programı tamamlayan öğrencilerimiz isterlerse açılacak sınavda başarılı olurlarsa Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 3 yarıyıl Tezsiz Yüksek Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra Lise veya Meslek Liselerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni veya İmam Hatip Liselerinde Meslek dersleri öğretmenliğine atanabilmektedirler.
İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümünden mezun olan öğrenciler ise İlköğretim Okullarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği görevine atanabilmektedirler.
BÖLÜMLER:Temel İslam Bilimleri Bölümü-Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü -İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü-İlköğretim Din Kültütürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümleriyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
Batman Teknik Eğitim Fakültesi:
Bakanlar Kurulunun 97/9957 sayılı Kararı ile Kurulan Batman Teknik Eğitim Fakültesi 1999-2000 eğitim-öğretim yılında faaliyete girecektir.
Fakültemiz, Endüstri Meslek ve Teknik Liselere öğretmen yetiştiren bir eğitim kurumudur. Ancak mezunlarımız bir mühendis kadar da teorik ve uygulama bilgisine sahip olduğundan, kendi işyerlerini kurabildikleri gibi, sanayide kendi branşlarında bir mühendisten daha kolay iş bulabilmektedir. Ayrıca Teknik Eğitim Fakültesi mezunları, Teknik Eğitim Fakülteleri’nde ve Meslek Yüksek Okulları’nda Öğretim elemanı olarak çalışabilmektedir.
Makina Eğitimi ve Elektrik Eğiitimi bölümleriyle eğitimini sürdürmekteedir.

_________________________________ENSTİTÜLER______________________________
Fen Bilimleri Enstitüsü:
Fen Bilimleri Enstitüsü, 41 sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı hakkında kanun hükmünde kararname ile 6 Aralık 1983 tarihinde kurulmuştur. Enstitü bünyesinde; Fizik Anabilim Dalı, Biyoloji Anabilim Dalı, Kimya Anabilim Dalı, Matematik Anabilim Dalı,Diyarbakır Orta Öğr.Fen ve Mat.Alan Eğ.Anabilim Dalı, Siirt Orta Öğr.Fen ve Mat.Alan Eğ.Anabilim Dalı, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı,Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı,Mimarlık Anabilim Dalı, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı, Maden Mühendisliği Anabilim Dalı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı ve Makine Mühendisliği Anabilim Dalı yer almaktadır.
Enstitümüzde eğitim öğretim faaliyetleri Yüksek Lisans(90adet) ve Doktora (43 adet) öğretimi ile bunların gerektirdiği eğitim, bilimsel araştırma ve uygulama faaliyetlerinden oluşur. Yüksek Lisans programını tamamlama süresi dört yarıyıldır. Doktora programını tamamlama süresi sekiz yarıyıldır. Enstitümüzdeki öğretim türü ve süreleri, 2547 sayılı YÖK yasasının 65.maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul tarafından 1 Temmuz 1996 tarihinde yayımlanan "Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği"ne bağlı olarak,10 Ekim 1996 tarihinde yayımlanan "Dicle Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği "esaslarına göre yürütülmektedir. BÖLÜMLER:
Eğitim Bölümleri-Fen Bölümleri-Mühendislik-Mimarlık Bölümleri-Ziraat Bölümleri
Telefonlar Santral: 0412 2488030 /e-mail. fbe@dicle.edu.tr
Sağlık Bilimleri Enstitüsü:
Adres : D.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü , 21280 - DİYARBAKIR
Tel : (412) 248 81 70
Tel : (412) 248 80 01 (15 hat) / 2589 , 2488
Sosyal Bilimleri Enstitüsü:
Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans,doktora ve sanatta yeterlik yaptırmak üzere Aralık 1982’de kurulmuştur. Enstitü bünyesinde 20 Anabilim Dalı Mevcut olup,halen 13 Anabilim Dalında yüksek lisans ve 1 Anabilim Dalında da doktora eğitimi sürdürülmektedir.
Enstitünün kendisine ait binasında hizmet vermekte olup 2 adet dersanesi bulunmaktadır.Ayrıca Hukuk, Eğitim,Fen Edebiyat ve İlahiyat Fakültelerinin dershanelerinden yararlanmaktadır.
______________________________YÜKSEKOKULLAR_____________________________
Atatürk Sağlık Yüksekokulu:
1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Hemşirelik Bölümü ile Sağlık Memurluğu bölümü yer almaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Antrenörlük Eğitimi Bölümü ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü yer almaktadır.
Telefon:0248 80 01-16dahili 4734 /Fax:248 86 38
Sivil Havacılık Yüksekokulu:

2000-2001 eğitim-öğretim yılında hizmete girmesi planlanmışyır.

Mardin Sağlık Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Hemşirelik Bölümü yer almaktadır.

Siirt Sağlık Yüksekokulu:
Yüksekokulumuz, 1968 yılında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı olarak Sağlık Okulu adı altında Köy Ebesi ve Hemşire Yardımcısı yetiştirmek üzere, İlkokuldan sonra 3 yıl eğitime dayalı olarak açıldı.1979-1980 Öğretim yılında ortaokula dayalı,1980-1982 yılları arasında 2 yıl uygulamaya dayalı 4 yıllık Sağlık Meslek Lisesine dönüştürüldü.1982-1983 Eğitim-Öğretim yılında Ebelik bölümü olarak değiştirildi.1989-1990 yılından beri hemşirelik bölümü olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.
Öğrenci kantin ve yemekhanesi Kapalı Spor Salonu 8 derslik 1 Laboratuar 1 Atölye mevcuttur.
1996-1997 eğitim-öğretim yılında, Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında yapılan protokol gereği, Sağlık Liseleri 4 yıllık Sağlık Yüksekokuluna dönüştürülmüş olup, 1997-1998 eğitim-öğretim yılında da ilk kez öğrenci alınmıştır.Kademeli olarak öğrenci sayımız artacağından mevcut tesislerimiz yetersiz olduğu halde daha da yetersiz kalacaktır.

Yüksekokulumuz, hemşirelik ve Sağlık Memurluğu bölümlerini kapsamaktadır.1998-1999 eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak Çevre Sağlığı, Tıbbi Laboratuar ve Röntgencilik Bölümlerinin açılması içinde çalışmalarımız devam etmektedir. 2000-2001 Öğretim yılından itibaren Sağlık Memurluğu bölümüne öğrenci alındı. Toplam Öğrenci sayısı 250’dir.
___________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI_________________________
Batman Meslek Yüksekokulu :
Batman MYO 1975-76 Eğitim-Öğretim yılında MEB Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu, Örgün Yüksek Öğretim Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Kuruluş aşamasında bölgenin karakteristik özelliğinden dolayı, Petrol Arama, Petrol Rafinaj, Makine-Motor ve Elektrik
Makineleri Bakım ve Onarım programları ile eğitim-öğretime başladı. 1975-1981 yılları arasında önemli bir değişme ve gelişme sağlanamamıştır.Okul, bu süre içerisinde Batman Endüstri Meslek Lisesi’nin binalarında geçici olarak hizmet vermiştir. Okuldaki eğitim hizmeti tamamı ile EML ve TPAO Bölge Müdürlüğü’nden temin edilen ek ders ücretli öğretim elemanları ile yürütülmekte idi. 1981 yılından itibaren mevcut programların tamamı kapatılarak yerlerine ELEKTRİK ile MOTOR Programları açıldı.Okulumuz 41 sayılı kanun hükmünde kararname gereğince 1982 yılından itibaren Dicle Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Üniversiteye bağlandıktan sonra gelişme hızlanmıştır.1983 yılında 73 dönüm arazi üzerinde müstakil bir kampus oluşturmaya başlanılmıştır. Bu kampus’ün idari blok ve dershaneleri prefabriktir. D.Ü. Batman Meslek Yüksekokulu ise yapımı 1995 yılından beri devam eden ve 10.000.m2’lik kapalı hacimli yeni binasına taşınmıştır. Yeni hizmet binamız Bodrum+Zemin+3 kattan oluşuyor. Bodrum katta yemekhane ve kantin yer almaktadır. Zemin katta ise kütüphane + Yedi dershane mevcuttur. Birinci kat bir bilgisayar laboratuvarı bir çizim salonu + 6 dershaneden oluşuyor. İkinci kat idari blok üçüncü kat ise öğretim elemanlarımızın çalışma odaları olarak ayrılmıştır. Yeni hizmet binamız gayet büyük olmakla birlikte son derece modern ders araç ve gereçleri ile donatılmıştır. Ders anlatımlarında tepegöz, slayt, video ve televizyondan yararlanılmaktadır. Uygulamalarda ise her türlü deney yapma imkanı mevcuttur.

1982-1987 tarihleri arasında toplam Akademik kadromuz 9 öğretim görevlisinden ibaretti.1987 yılından itibaren Dicle Üniversitesi Batman Meslek Yüksek Okulu;Yükseköğretim Kurulu/Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projesi (YÖK-WORLDBANK/EEP) kaps¤¤¤¤¤ alınmıştır. Bu Projenin sağladığı imkanlar aşağıda özetlenmiştir.

Ayrıca 4702 sayılı yasa gereği okulumuz bünyesinde 2002-2003 öğretim yılında eğitime başlayan Hazır Giyim ve Bilgisayarlı Muhasebe Programları açılmıştır.
Programlar : Elektrik Programı -İnşaat Programı -Rafineri Programı -Motor Programı -Hazır Giyim Programı -Bilgisayarlı Muhasebe Programı -Tekstil Programı eğiitime devam etmektedir.
Santral No:0 488 213 27 82
Fax No: 0 488 213 30 26

Diyarbakır Meslek Yüksekokulu :
41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Üniversitemize bağlanan Meslek Yüksekokulu 1986 Haziran ayı içinde, yatırım programı çerçevesinde kampüs alanı içinde yaptırılan yeni binasına taşınmıştır. İki yıllık bir Yüksekokul olup, İşletme, Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Bilgisayar Programcılığı, Elektrik ve Elektronik Programlarından oluşmaktadır.
Kampüs alanı içerisindeki mimarlık ve mühendislik binası içerisinde eğitim ve öğretime devam eden okulumuz yeterli sayıda dersane mevcut olup,bilgisayar labaratuarı,elektrik labaratuarı,bilgisayar muhasebe ve elektronik labaratuarı olmak üzere 4 labaratuar bulunmaktadır.Mezun olan öğrenciler tekniker ve meslek elemanı ünvanını almaktadır.
Adresiyarbakır Meslek Yüksek Okulu Dicle Üniversitesi Kampüsü Mimarlık Mühendislik Fakültesi 4.blok DİYARBAKIR
Telefon:0(412) 248 83 27 Fax:0(412) 248 83 27 e-mail: ersin@dicle.edu.tr
Mardin Meslek Yüksekokulu :
Mardin Meslek Yüksekokulu ,Güneydoğu Anadolu Projesinin faaliyete geçmesi sonucunda, meydana gelecek olan ara teknik eleman açığını kapatmak amacıyla 1987 yılında 3389 sayılı kanunla ,Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulmuştur.1988-1989 yılında öğretime başlayan Yüksekokulda halen Teknik Programlara bağlı olarak Elektrik ve İnşaat programları ile iktisadi ve idari Programlar Bölümüne bağlı Muhasebe Programı mevcut olup;bu programlarda öğrenimini sürdüren kayıtlı öğrenci sayısı 290’dır.
Yüksekokulumuza ait 62 dönümlük alan üzerinde yer alan bina ve tesislerde toplam olarak 20 dershane bulunmaktadır.Ayrıca Yüksekokula ait bir kapalı Spor Salonu ile Kredi Yurtlar Kurumu tarafından işletilen 400 yataklı kapasiteli öğrenci Yurdu bulunmaktadır.Mevcut dershanelerin bir bölümü atölye ,laboratuvar ve çizim odası olarak uygulamalı dersler için kullanılmaktadır.
BÖLÜMLER:Muhasebe-Elektrik- Endustriel Elektronik -Makine-İnşaat bölümleriyle eğitimin sürdürmektedir.
Telefon: 04822151937
Fax: 04822153355
Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu :
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1990-1991 eğitim-öğretim yılında Hemşirelik programı ile eğitime başlamıştır. 1992-1993 öğretim yılında ise Sağlık Meslek Liselerinin Hemşirelik bölümlerinin önlisans eğitimine alınması ile Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında yapılan protokol gereği Sağlık Lisesi, Diyarbakır Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna dönüşmüş ve Hemşirelik programı ile eğitim öğretime başlamıştır. 1997-1998 yılında Hemşirelik eğitiminin lisans düzeyine çıkarılmasıyla okullarımızın Hemşirelik programları yerine, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı Anestezi Programı, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı da Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programları açılmıştır. 02.02.2001 tarihinde D.Ü. Rektörlüğünün teklifi ve YÖK Başkanlığının 27.02.2001 tarihli Yürütme Kurulunun Kararı ile her iki Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu adı altında birleştirilmiştir. Yüksekokulumuz şuan Anestezi Programı ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programlarını yürütmektedir.
PROGRAMLAR:
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik -Anestezi Programı -Ortez-Protez Ön Lisan Programı
Telefon-Fax:0 412 248 84 35 e-mail:Shm@dicle.edu.tr
Bismil Meslek Yüksekokulu :
1993-1994 öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde, Tarım Aletleri ve Makinaları Programı yer almaktadır. Yüksekokul 1995-1996 öğretim yılından itibaren Bismil ilçesinde öğretime devam etmektedir.
Çermik Meslek Yüksekokulu :

Eylül 1993 tarihinde 20 öğrenci ile eğitim ve öğretim yılına başlayan Çermik Meslek Yüksekokulu kuruluşunu çok kısa zamanda tamamlayarak Turizm Otelcilik dışında Büro Yönetimi ve Sekreterlik proğramları ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.Yüksekokul ilk mezunlarını 20.06.1995 tarihinde vermiştir.Çermik Meslek Yüksekokulunda 4 (Dört) dershane 1 (Bir) Bilgisayar 1 (Bir) Daktiloğrafi Laoratuvarları ile Kütüphane,öğrenci lokali,Kız öğrenci yurdu ve çevre turizmine hizmet veren 120 yataklı dört yıldızlı uygulama oteline sahiptir.
Çermik Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Proğramlar Bölümü bünyesinde Turizm-Otelcilik proğramı ile Büro Yönetimi ve Sekreterlik proğramları yer almaktadır.

Batman Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu :

Yüksekokulumuz 1993-94 öğretim yılında tek proğramlı (Hemşirelik) olarak açılmiştir. Y.Ö.K Yürütme kurulunun 20.08.1997 tarihinde almış olduğu bir karar çerçevesinde okulumuzdaki Hemşirelik Programı kapanmıştır. Onun yerine, Yükseköğretim Kurulunun 20.08.1997 tarih ve E.B.Ö.1602/15869 sayılı yazılarıyla okulumuzda Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı açılmış olup 1998/1999 öğretim yılında bu programa 21 öğrenci alınmıştır. Daha sonra kontenjan 30+1’re çıkarılmıştır.Yüksekokulumuzda normal öğrenim süresi iki yıldır.

Yüksekokulumuzda Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Progr¤¤¤¤¤ yönelik bir bilgisayar laboratuarı kurulmuştur. Öğrencilerimizin uygulamaya yönelik dersleri bu laboratuvarımızda yapılmaktadır.
TEL : +90 488 215 80 07
FAKS : +90 488 215 80 06
e-mail:bshmy@dicle.edu.tr

Üniversitemize bağlı olarak Şırnak ilinde kurulan Yüksekokul, 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Yüksekokul bünyesinde Makina ve Elektrik Programları yer almaktadır.
Çüngüş Meslek Yüksekokulu:
1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Elektrik Programı yer almaktadır.
Ergani Meslek Yüksekokulu:
Dicle Üniversitesi Ergani Meslek Yüksek Okulu Ergani Kaymakamlığınca hizmet binası olarak tahsis edilen ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Vakfına ait Öğrenci yurdunda ekim-1997 tarihinde 50 öğrenciyle eğitim ve öğretime açıldı.
Yüksek Okulda 6 Dershane , 2 Bilgisayar Labaratuvarı ,1 Elektrik Atölyesi ,1 Öğrenci lokali ve Kütüphane yer almaktadır.
Yüksek Okulumuzda (Ergani MYO-Çüngüş MYO) 188 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Yüksek Okulumuz öğrencilerine her türlü sosyal , kültürel etkinlikleri için imkan sağlanmış "Spor , Tiyatro , Folklor" alanında öğrencilerimizin katılımı sağlanmıştır
BÖLÜMLER:
Bilgisayar Programcılığı-Bilgisayarlı muhasebe bölümleriyle eğitie devam etmektedir.
Şırnak Meslek Yüksek Okulu:
1994 Yılında Şırnak Valiliğinin Vakfı olan ŞİRGEV tarafından Yeşilyurt Mahallesinin İlköğretim İhtiyacı için 12 Derslikli Okul olarak inşa edildi. Binamız Öğretime açılmadan zamanın valisi tarafından Dicle Üniversitesi Şırnak Meslek Yüksekokulu içi Rektörlüğe Teklifte bulunuldu. 1995 Yılında Valilikçe Yüksekokulcumuza 5.000 Metrekare arsa satın alınıp okul sahası olarak
yeniden çevre düzenlemesi yapılarak hizmete konuldu. Yüksekokulumuz 1995-1996 Eğitim Öğretim yılında Teknik Programlar bölümüne bağlı Makine ve Elektrik progr¤¤¤¤¤ ek kontenjanla 55 Öğrenci ile öğretime başlamıştır.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 14.10.1996 Tarih ve D30.OEÜB.0000.03 .04.05-20-76/20900 Sayılı yazılan ile 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 7/d-2.Maddesi uyarıca Teknik Programlar bölümüne bağlı olarak Elektrik ve Makine Programların açılmasına karar verilmiştir.
Yüksekokulumuz çağın ihtiyacı ve uyumu Doğrultusunda 2001/2002 Öğretim Yılında Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projesi Başkanlığının Ders Programı Müfredatına geçmiştir. Yüksekokulumuza ait Yurt binası bulunmamaktadır, ancak öğrencilerimizin bir kısmı için Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğüne ait yurdun bir bölümü tahsis edilmiş olup öğrencilerimiz burada ücretsiz kalmaktadır.
Yüksekokulumuz Mesleki ve Teknik Orta Öğretim Okul ve Kurumlarından Mezun olacak veya olmuş öğrencilerin ilgili ön lisans programı devamı niteliğinde olup öğrenim süresi iki yıldır Mezun olan Öğrencilerimiz “Tekniker” ünvanı almaya hak kazanırlar. Yüksekokulumuz bünyesinde 6 Derslik, bir Elektrik Laboratuvar, bir Tepegöz odası bir Çizim odası, Bilgisayar odası,Öğrenci kafeteryası ve Yemekhanemiz mevcuttur.
Telefon: 0 486 216 40 08
FAX 0 486 216 32 85

Dicle Üniversitesi

Tarihçe

18 Aralık 1966 tarihinde Ankara Tıp Fakültesi bünyesinde öğretime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi ile 21.11.1973 tarihinde Diyarbakır'da kurulan Fen Bilimleri Fakültesi, bugünkü Dicle Üniversitesinin oluşmasında temel teşkil etmiştir. Önceleri Diyarbakır Üniversitesi olarak faaliyet gösteren Üniversite bünyesinde 1976 yılında Diş Hekimliği Fakültesi, 1981 yılında da Şanlıurfa Ziraat Fakültesi kurularak hizmete girmiştir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra 20.7.1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi uyarınca Diyarbakır Üniversitesinin adı "Dicle Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir. Aynı Kanun Hükmünde Kararnameyle Hukuk Fakültesi ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi kurulmuş ve Milli Eğitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra 1988-1989 öğretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 öğretim yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 öğretim yılında da Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmiştir. Hizmete giren bu birimlere ilave olarak Şırnak, Bismil, Batman ve Çermik'te birer Meslek Yüksekokulunun daha kurulması uygun görülmüştür.11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3837 sayılı kanunla yapılan değişiklikle Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ve Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesine bağlanmış ve Üniversitemiz bünyesinde Veteriner Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi adı altında üç yeni Fakültenin kurulması kararlaştırılmıştır. Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil Meslek Yüksekokulu, Çermik Meslek Yüksekokulu ve Batman Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 öğretim yılında, Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarımıza İlave olarak Ergani Ve Çüngüş'te birer meslek yüksekokulu, Diyarbakır Siirt ve Mardin'de birer Sağlık Yüksekokulunun öğretime açılması için başlatılan çalışmalar sonuçlanmış olup, 1997-98 öğretim yılında hizmete girmişlerdir. Ayrıca Üniversitemize bağlı olarak Batman'da Teknik Eğitim Fakültesi, Diyarbakır'da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulmuş olup, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 1998-1999 öğretim yılında hizmete girmiş, Batman Teknik Eğitim Fakültesi ise 1999-2000 öğretim yılında faaliyete girmesi kesinleşmiştir. Cizre ve Silopi'de de birer Meslek Yüksekokulunun faaliyete girmesi için başlatılan çalışmalar devam etmektedir. Üniversitemiz bünyesinde bugün 11 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü , 9 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Sağlık Meslek Lisesi ile 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.

Yurt ve Barınma

Üniversitede öğretim gören öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı Devlet Yurtlarında düşük bir ücretle barınmaktadır. Ayrıca özel yurtlarda da kalabilmektedirler. Dicle Üniversitesi öğrencileri barınma konusunda hiçbir zorlukla karşılaşmamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen bütün yurtlarda kapasitelerinin altında öğrenci barınmaktadır. Çermik, Bismil ve Şırnak'ta öğretime açılan Meslek Yüksek Okullarında öğretim gören öğrenciler üniversiteye ait birimlerde kalmaktadırlar.

Kütüphane

1985 yılında Tıp Fakültesi binasının içerisinde Kütüphane olarak kullanılmak üzere tahsis edilen bölümde Merkez Kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. Dört kattan oluşan 500 m genişliğinde olan kütüphanede; alt katta geçmiş yıllara ait süreli yayınlar, kitaplar ve nadir eserler, zemin katta okuma salonu, 1. katta; son iki yıla ait süreli yayınlar, danışma kaynakları, tezler, son yıllara ait Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin yararlandığı kitaplar ve teknik hizmetler bulunmaktadır. Bodrum katta ise kullanım dışı kalan eserler muhafaza edilmektedir. Kütüphanede 72.000 kitap, 6.000 ciltli süreli yayın, 1.350 tez, 3 çeşit CD veri tabanı ve Hukuk Fakültesi için mevzuat disketleri bulunmaktadır. 1999 yılında İnternet bağlantısı sağlanmış olup, İnternet aracılığıyla, TÜBİTAK tarafından Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezine (ULAKBİM) kütüphaneden ulaşılabilmektedir. Kütüphanenin otomasyona geçilmesi projesi devam etmektedir.​

Teknoloji

Dicle Üniversitesinde öğrencilere yaklaşık 150 bilgisayar ve 7 laboratuvar hizmet vermektedir. Ayrıca kampüsün merkezi noktasında yeni hizmete sokulmuş olan internet evinde; kitap-CD reyonu, cafe, sinema salonu'da yer almaktadır. İnternet evinde 15 bilgisayar bulunmaktadır.

Beslenme

Üniversite kampüsünde öğrenim gören öğrencilere iki katlı öğrenci kafeteryasında 4000 kişilik öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Taşrada bulunan Siirt, Batman, Mardin ve Şırnak İlleri ile Diyarbakır'ın Çermik, Ergani ve Bismil ilçelerinde öğrenim gören öğrencilere fakülte ve yüksek okulların tayin etmiş oldukları komisyonlar tarafından öğle yemekleri verilmekte, bazı yerlerde ise kahvaltı ve akşam yemekleri okul idaresi ve kredi ve Yurtlar kurumu ile birlikte verilmektedir. DÜKAV başkanlığınca her eğitim ve öğretim yılında maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 2500 öğrenciye ücretsiz yemek verilmektedir.

Sağlık

SKS Daire Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapan sağlık biriminde 3 pratisyen doktor, 1 diş hekimi, 5 hemşire, 1 memur ve 2 geçici işçi olmak üzere 12 personele Üniversite öğrencilerine sağlık hizmeti verilmektedir. Sağlık birimine başvuran öğrencilerin ilk muayeneleri yapılmakta ve gerekli ilaçları verilmektedir. İleri tetkik gerektiren öğrenciler Üniversite hastanesine sevk edilmektedir. Üniversitenin tüm öğrencilerinin tedavi giderleri Öğrenci Sosyal Hizmetleri bütçesinden karşılanmaktadır. Ayrıca Halk sağlığı Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı işbirliği ile Mediko sosyal merkezinde Üniversite Öğrencilerine yönelik "Üreme Sağlığı Projesi" başlatılmış ve öğrencilere üreme sağlığı, aile planlaması konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilmektedir.

Kampus Hayatı

Üniversite kampüsünde öğrencilerin okullardaki kantinlerden yararlandıkları gibi internet evi, halı saha tesisleri ve lokantalar da hizmet vermektedir. Öğrenciler açık ve kapalı spor tesislerinden (Spor Salonu, açık voleybol, basketbol futbol sahaları ve tenis kortu) faydalanmaktadırlar. Merkez kütüphanede öğrencilerin yararlandığı internete bağlı bilgisayarlar vardır. İnternet evin de de çok cüz-i fiyatlarla internet hizmetinden yararlanmaktadırlar.

Ulaşım

Üniversite kampüsü şehir merkezine yakındır. (Dağkapı 3 km, Ofis 2 km) Dolmuş, özel Halk Otobüsü hemen bütün yurtların önünden geçerek kampüse gelmektedir. Kampüs içinde saat başı fakülteler arası ring servisler vardır. Ziya Gökalp Öğrenci Yurdu kampüs içerisinde ve fakültelere yürüme mesafesindedir.

Burslar

Üniversite Öğrencilerinden, ekonomik durumunun iyi olmadığını belgeleyenlere Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından karşılıksız burs verilmekte, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından da mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödenmek üzere katkı kredisi (Harç) ve öğrenim kredisi verilmektedir. Belediyeler, Ticaret ve sanayi odaları ile bazı dernek ve vakıflar (Sabancı Vakfı,Türk Eğitim Vakfı) tarafından da sınırlı sayıda olmak üzere öğrencilere burs verilebilmektedir.​

Kulüpler

Fakülteler ve Bölümler

Diş Hekimliği Fakültesi

FenEdebiyat Fakültesi
Arkeoloji (SÖZ)
Biyoloji (SAY)
Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatlari (SÖZ)
Felsefe (EA)
Fizik (SAY)
Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
Kimya (SAY)
Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
Matematik (SAY)
Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
Psikoloji (EA)
Sosyoloji (EA)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)

Hukuk Fakültesi

Ilahiyat Fakültesi
Ilahiyat (SÖZ)
Ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğr (SÖZ)

MühendislikMimarlik Fakültesi
ElektrikElektronik Mühendisliği(SAY)
Inşaat Mühendisliği (SAY)
Maden Mühendisliği (SAY)
Makine Mühendisliği (SAY)
Mimarlik (SAY)

Tip Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Ziraat Fakültesi
Ziraat Mühendisliği (SAY)

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi
Almanca Öğretmenliği (DİL)
Biyoloji Öğretmenliği (SAY)
Coğrafya Öğretmenliği (SÖZ)
Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
Fizik Öğretmenliği (SAY)
Fransızca Öğretmenliği (SAY)
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (DİL)
Kimya Öğretmenliği (SAY)
Matematik Öğretmenliği (SAY)
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati Öğretmenliği (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)

Diyarbakir Atatürk Sağlik Yüksekokulu

Batman Teknik Eğitim Fakültesi
Elektrik Öğretmenliği (SAY)
Elektrik Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Otomotiv Öğretmenliği (SAY)
Otomotiv Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)

Siirt Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)

Mardin Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)

Siirt Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)
Sağlik Memurluğu (SAY)​