Psikoloji ne demek kısaca

Konusu 'Rehberlik Servisi' forumundadır ve Admin tarafından 8 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Psikoloji nedir Psikoloji hakkında kısaca bilgi

  Psikoloji kelimesi Psykhe (ruh) ve Logos (bilgi) kelimelerinden birleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu alanda insanın ruhu, özü, değişiklik gösteren durumları, duyumları, coşku ve düşünme gibi olgularının bağlı olduğu kurallar saptanır ve incelenir.

  Başka bir deyişle psikoloji bilimi, bilinç durumlarının incelendiği bir bilimdir diyebiliriz. Tüm insanlar üzülür, sevinir, mutlu olur, hayal kurar ve bu ruh hallerinin kendilerinde olduğunu hissederler ancak diğer insanlar kişilerin sevindiğini, üzüldüğünü, mutlu olduğunu ve hayaller kurduğunu dış çevreye verdiği tepkilerden anlayabilir. Bu durumlara da psikolojik olaylar adı verilmektedir. Dıştan tepkiler ve davranışların tam anlamıyla çözümlenmesi ile insanların ruh sağlığı incelenmektedir.

  İnsanların kendi kendilerini anlayıp kendilerini çözümleyebilmesi ise psikolojik olayların başlıca özellikleri arasındadır diyebiliriz.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Psikoloji demek kısaca Forum Tarih
Egzersizin psikolojik ve sosyolojik yönden yaşam kalitesine etkisi kısaca Sağlıklı Yaşam ve Spor 15 Mart 2016
Psikolojik roman nedir kısaca Kültür Sanat ve Edebiyat 25 Nisan 2015
Amerikan Psikoloji Derneğinin ulaştığı sonuç dikkate alınarak insanların yaşamında neler değiştirir? Eğitim Soru Cevapları 4 Mart 2014
İşleyen demir pas tutmaz atasözü ne demek Atasözü ve Deyimler 13 Şubat 2018
Bilgi toplumu ne demek kısaca Genel Bilgi Paylaşımı 5 Şubat 2018

Sayfayı Paylaş