Kuşluk Namazı Nedir Nasıl Kılınır?

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Kuşluk Namazı Nedir Nasıl Kılınır?
Diğer adı, "duhâ namazı"dır. Peygamberimiz'in kuşluk vaktinde nâfile namaz kıldığına ve arkadaşlarına bu vakitte namaz kılmayı tavsiye ettiğine dair çok sayıda rivayet bulunmaktadır. Peygamberimiz'in kuşluk vaktinde 12 rek`at namaz kılan kişi için Allah'ın cennette bir köşk bina edeceğini söylediği nakledilmektedir (Tirmizî, "Vitr", 15).

Kuşluk namazı kılmak müstehap olup, güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, yani güneşin doğması üzerinden takriben 45-50 dakika geçmesinden zeval vaktine kadar olan süre içerisinde iki veya dört veya sekiz veya on iki rek`at kılınabilirse de, en faziletlisi sekiz rek`at kılmaktır.

K

Kayıtsız Üye

Rekatlarda söylenen sureler sabah namazındaki dualarla aynı mı?

Nasıl niyet edilir?

K

Kayıtsız Üye

Benim 13 senelik farz borcum var. Hergun vakit namazini kildiktan sonra 1 gunu kaza ediyorum. Hesaplamalarima gore 5 senede namaz borclarimi odemiz olucam Insallah. Butun bu borclari odemeden nafile namaz kilamaz miyim? "Kuşluk namazı nafile namazdır Kazası olan, kazasını ödemedikçe nafile namaz kılarsa kabul olmaz Önce kazasını ödemelidir Kaza namazı borcu olan, kuşluk vakti kuşluk namazı kılmak isterse, (İlk kazaya kalmış sabah [veya öğle, ikindi, akşam, yatsı] namazının farzını ve kuşluk namazı kılmaya) diye niyet ederse, hem kazası ödenmiş, hem de kuşluk namazı kılmış olur) [Redd-ül-muhtar]" deniyor. 1 gunun kazasini yapinca mi kilabiliyorum?