Kıskançlığın insan ilişkilerine olumsuz etkileri nelerdir

Konusu 'Rehberlik Servisi' forumundadır ve Murat tarafından 24 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Murat

  Murat Moderator Yönetici Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıskançlığın insan ilişkileri üzerindeki olumsuz etkileri kısaca nelerdir

  Kıskançlık insanın doğasında olan bir duygudur. Ancak kıskançlığın dozu aşılırsa birçok olumsuz sonuç doğabilir. Örnek verecek olursak kıskançlık duygusu huzurun temelini çürütür, sosyal yapıya zarar verir, ilişkileri ve iletişimi zedeler.
  İnsanın sevdiği kişiyi kıskanması normaldir; çünkü bu kıskançlığın temelinde sevgi vardır. Ya da namus, mal, vatan gibi değerlerin korunması konusundaki kıskançlık duygusu normaldir. Ancak kıskançlığın temelinde duygu ve düşünceler oluşmaya başlarsa o zaman kıskançlık, ilişkileri temelden çürütmeye başlar.

  Küçük bir hikayeyle kıskançlık duygusunun verdiği zarara bir göz atalım:

  Güzel bir bahçede, iki limon ağacı vardır. Yazın açan limon çiçekleri bahçeye çok güzel bir hava verirdi. baharın gelişini müjdelerdi. Limon ağaçlarından biri daha cılız ve bakımsızdı. Büyük ağaç küçük limon ağacımı küçümser ve tepeden bakardı. Ev sahibi küçük limon ağacından ümidini kesmiş kuruyacak diye düşünmeye başlamış. Yeteri kadar bakımını da yapmamaya başlamıştı.

  Günlerden bir gün sert esen bir rüzgar karlı dağların yamaçlarındaki bir grup çiçek tohumu bahçeye taşıdı. Bahçe daha önceden parsellenmişti. Bahçede hiç yer yoktu sadece limonların yanında ve altında yer vardı. Çiçek tohumları gitti limonların yanına. Büyük limon kendi topraklarını paylaşmak istemedi kıskançlık göstererek hayır dedi benim altımda yerleşemezsiniz. Küçük limon ağacı tohumlara yer açtı gelin dedi benim yanımda yerleşin kardeş kardeş yaşar gideriz.

  Tohumlara çimlendi çok güzel çiçekler oldular. Mis gibi de kokuyorlardı. Bahçenin sahibi kokuyu fark etti ve geldi küçük limon ağacının altında çiçekleri buldu. Çiçekleri çok beğendi her gün sulamaya başladı. Bakımdan limon da faydalandı düzeldi. kocaman ağaç oldu. Diğer limon ağacı daha fazla kıskanmaya başladı. Kıskançlıktan içi içini yedi ve kuruyup gitti.
   

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş