Hz Aişe (rah) dedi

Sponsorlu Bağlantılar
Hz Aişe (rah) dedi ki:
Allah Resulü (as) bana: Ben senin benden razı olduğun zamanı ve bana dargın bulunduğun zamanı pekâlâ biliyorum, dedi Ben de: Bunu nereden biliyorsun? diye sordum: Benden razı isen: Muhammed'in Rabbine yemin olsun ki hayır! diye yemin ediyorsun Dargın bulunduğun zaman ise: İbrahim'in Rabbine yemin olsun ki hayır! diyorsun buyurdu Ben: Evet vallahi, Ey Allah'ın Resulü böyledir Fakat senin ancak ismini bırakıyorum, dedim
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4469

Hz Aişe (rah),
Allah Resulü'nün yanında birçok kızlarla beraber oynadığını, söylemiş ve şöyle devam etmiştir: Arkadaşlarım benim yanıma gelirlerdi de Allah Resulü'nden (as) utandıkları için saklanırlardı Allah Resulü de onları benim yanıma yollardı
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4470

Hz Aişe'nin (rah) anlattığına göre:
İnsanlar Peygamber'e hediye takdim etmek için Aişe'nin nöbet gününü gözetirler, bununla da Allah Resulü'nün memnunluğunu dilerlermiş
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4471

Hz Aişe (rah) şöyle anlatır:
Hz Peygamber'in hanımları, Allah Resulü'nün kızı Fatıma'yı Allah Resulü'nün yanına gönderdiler Allah Resulü (as) benim yanımda, örtümün içinde uzanmıştı Fatıma içeri girmek için izin istedi Allah Resulü ona izin verdi Girer girmez Fatıma: Ey Allah'ın Resulü! beni senin yanına hanımların gönderdiler Onlar senden Ebu Kuhafe'nin kızı hakkında eşitlik istiyorlar dedi Ben susuyordum Allah Resulü ona: "Ey kızcağızım! Benim sevdiğimi sen sevmez misin?" buyurdu Fatıma: Evet severim dedi Allah Resulü: "Öyle ise Aişe'yi de sev!" buyurdu Fatıma Allah Resulü'nden bu sözleri işitince kalkıp Peygamber'in eşlerinin yanına döndü ve onlara, hem kendi söylediğini, hem de Allah Resulü'nün söylediği sözü haber verdi Kadınlar Fatıma'ya: Bizim için bir şey yaptığını zannetmiyoruz Sen tekrar Allah Resulü'ne dön ve ona: Gerçekten hanımların, Ebu Kuhafe'nin kızı hakkında senden adalet istiyorlar de, dediler Fakat Fatıma Vallahi bu konuda Allah Resulü'ne kesinlikle bir kelime söylemem, dedi Aişe der ki: Peygamber'in kadınları bu defa da Peygamber'in zevcesi Cahş kızı Zeyneb'i gönderdiler Zeynep, Allah Resulü'nün yanında, diğer kadınları arasında bana rakip olan bir kadındı Din hususunda Zeynep'ten daha hayırlı; onun kadar Allah'tan korkan, onun kadar doğru sözlü, onun kadar akrabayı ziyaret edip gözeten, onun kadar çok sadaka veren ve verdiği sadakada ve Allah'a yaklaşmaya vesile olan her türlü hayır işlerinde nefsini onun kadar horlayan yoktu Ancak sert mizacından dolayı bir parlaması vardı ki ondan da çabuk dönerdi Zeynep Allah Resulü'nün huzuruna girmek için izin istedi Allah Resulü de, Fatıma'nın girdiği zaman ki halde, örtüsü içinde Aişe ile beraber bulunuyordu Allah Resulü ona izin verdi Zeynep içeriye girince: Ey Allah'ın Resulü! Kadınların beni sana gönderdiler Onlar senden Ebu Kuhafe kızı hakkında âdil davranmanı istiyorlar, dedi Sonra benim hakkımda atıp tuttu ve aleyhime uzun uzun konuştu Ben de Allah Resulü'nü gözetiyor ve Zeyneb'e cevap vermem hususunda bana izin verecek mi diye gözüne bakıp duruyordum Zeynep konuşmasına devam etti Nihayet anladım ki, Allah Resulü, benim Zeyneb'e karşı kendimi savunmamı kerih görmeyecek Ben Zeynep hakkında konuşmaya başlayınca, ona yaptığım hücumda kendisine aman vermedim Bunun üzerine Allah Resulü gülümseyerek: "Bu, Ebu Bekr'in kızıdır" buyurdular

teşekürler ... paylaşımın için...

Seni düşünmediğim bir dakika olsa, o bir dakikada da; o an neden seni düşünmediğimi düşünürdüm!