Gemiler suda niçin batmaz kısaca

Konusu 'Genel Bilgi Paylaşımı' forumundadır ve Admin tarafından 15 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gemiler neden suda batmaz kısaca

  Doğal çevremiz fizik kuralları ile çevrilidir. Çevremizde her an her şey bir fizik kuralına muhatap kılınmaktadır. Yer çekiminde, eylemsizliğe, kuvvetten, kütle çekimine kadar fizik etrafımızı sarmıştır. Her maddenin kendine özgü olarak fiziksel kuralları bulunmaktadır. Fizik doğanın bir ahenk içinde olmasını sağlar.

  Çevremizde en önemli doğal kaynaklardan biri de su kaynaklarıdır. Su kaynakları karalar üzerinde, karalar arasında ve kıtalar arasında bulunmaktadır. Cisimlerin sudaki hareketi de fizik alanına girmektedir. Suyun belli bir yoğunluğu bulunmaktadır.

  Suyun kaldırma kuvveti bulunmaktadır. Suyun kaldırma kuvveti, batan cismin hacmine ve sıvının yoğunluk değerine bağlıdır. Yoğunluk maddenin yapısına göre değişmektedir. Suyun kaldırma kuvveti deniz ulaşımı teknolojilerini doğrudan etkilemiştir. Bir cismin suda batmaması için doğru açılarla eğimlere ve hava boşluklarına da sahip olması gerekir.

  Gemiler suda batmaz. Çünkü suda batmayacak şekilde dizayn edilmiş olan gemi tabanları bulunmaktadır. Gemiler suda batmaz çünkü gemilerde hava sirkülasyonunun yayıldığı yerler bulunmaktadır. Gemilerin suda batmamasının temel nedeni suyun kaldırma kuvvetinin bulunmasıdır. Bir cismin yüzey alanının geniş olması da suyun kaldırma kuvvetini etkilemektedir.

  Suyun kaldırma özelliği sayesinde gemiler suda batmaz. Böylece gemilerle deniz aşırı seyahat etmek mümkündür. Gemiler ancak teknik bir arıza olursa karaya oturur ya da batarlar.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Gemiler suda niçin Forum Tarih
Madeni para suda batar gemiler neden batmaz? Sorular ve Cevaplar 13 Şubat 2018
Çanakkale savaşında batan gemiler kısaca Tarih Bilgileri Genel 16 Mart 2014
Osmanlı devleti Goben ve Breslav gemilerini satın aldığını ilan etmek yerine sizce ne yapabilirdi? Öğrencilerimizin Salonu 3 Mart 2014
Suda eriyen vitaminler hangileridir özellikleri nelerdir kısaca Sağlıklı Beslenme 21 Aralık 2017
Buzdağı neden suda batmaz Doğa Çevre ve Uzay 14 Mart 2014

Sayfayı Paylaş