Eski medeniyetler gökle ilgili bilgileri nasıl toplamış olabilirler

Konusu 'Tarih Bilgileri Genel' forumundadır ve Murat tarafından 19 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Murat

  Murat Moderator Yönetici Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Eski medeniyetler gökle ilgili bilgileri nasıl toplamış olabilir kısaca

  Eski medeniyetler tarafından görülen garip cisimler sadece ışık saçan cisimler olarak algılanıyordu. Böyle algılanmasının nedeni eski medeniyetlerin gökyüzünü inceleyebilmelerini sağlayacak herhangi bir aletleri yoktu. Sadece gökyüzüne çıplak gözlerle bakabiliyorlardı ve gördükleri kadarını biliyorlardı. Eski insanlar zamanla güneşi, ayı ve diğer gök cisimlerini mağaralara resmetmeye başladılar ve bu şekilde gökyüzü cisimleri hakkında bilgi toplamaya başladılar. Zamanla biriken bilgiler eşliğiyle insanlar gökyüzü cisimlerini zaman dilimleri ve yönler için kullandıklarını fark ettiler.

  Yüzlerce hatta binlerce sene evvel Mısır medeniyeti Sirius adlı bir yıldızın konumuna göre Nil nehrinin taşacağı zamanı hesaplamaya başladı. Buna ek olarak gökyüzü hakkında topladıkları bilgilerle birlikte takvimler ve güneş saatleri yapmaya başladılar. Aynı şekilde Yunan medeniyeti de Sirius yıldızının konumuna göre yaz ayının hangi zaman dilimlerinde olduğunu biliyorlardı.

  Çin medeniyeti ise M.Ö 1300′lü senelerde gökyüzünde gözlemledikleri cisimleri çizerek ilk yıldız haritasını çizmeyi başarmışlardır. Çin medeniyeti ayrıca hesaplamalar yaparak 1 yılı 365,25 gün şeklinde bölmüşlerdir.

  Mayalar gökyüzünü gözlemlediklerinde Venüs gezegeninin evrelerini ve tutulma zamanlarını hesaplamışlardır.

  M.Ö 580-500 senelerinde yaşamış olan Yunan bilgin Pisagor, ilk olarak dünyamızın yuvarlak olduğunu dile getirmiştir. M.Ö 382-320 senelerinde yaşayan bir bilgin olan Aristo da gökyüzünü gözlemlediği süreç içinde dünyanın yuvarlak olduğunu ileri sürmüştür.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular Forum Tarih
Eski medeniyetlerde gök bilimi hakkında kısaca bilgi Tarih Bilgileri Genel 12 Mart 2014
Ahilik teşkilatının Osmanlı devletine faydaları yararları kısaca Tarih Bilgileri Genel Pazartesi 14:45
Eskiye nispetle nedir ne demektir Bilgiduraği Sözlük 29 Eylül 2015
Eskimoların evlerine ne denir? Sorular ve Cevaplar 11 Şubat 2015
I. Murat döneminde devlet teşkilatında gelişmeler kısaca Tarih Bilgileri Genel 4 Şubat 2015

Sayfayı Paylaş