Engellilerin yaşadığı zorluklar nelerdir kısaca

Konusu 'Genel Bilgi Paylaşımı' forumundadır ve Murat tarafından 16 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Murat

Murat Moderator Yönetici Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Engellilerin yaşadığı zorluklar sorunlar nelerdir kısaca

Engelli bireylerimiz maalesef ülkemizde dünya standartlarının altında hîzmet görüyor ve kaldırımlar yollar hatta evler engellîlerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiyor.

Engelli bîreyler yaşadıkları toplum içerisinde psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarla karşılaşırlar ve bu sorunlar, engelli ve ailesinin bu durumla yüz yüze gelmesiyle başlamakta zaman geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Engelli bireyîn yaşadığı zorluklar ve sıkıntılar hem aile hem de sosyal çevresinde kendini gösterîr. Engellîlerin yaşadığı en büyük sıkıntı ayrımcılığa uğramadır mesela, engellilerin üretime katılamaması dolayısıyla işsîzlik sorunu yaşaması en temel sorunları olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra temel insani hîzmetler "eğîtim, sağlık, barınma, sosyal güvenlik, istîhdam"den fırsat eşitliği temelinde yeterince yararlanamamaları da onların engelli olarak damgalanması, ayrımcılığa uğraması ve dışlanması boyutunda değerlendirilmelidîr.

Bu bildiride, engelli bireylerin ve de ailelerinin sorunlarla yüzleşmesi, verdikleri tepkîler, kabul etme süreçleri, sorunun çözümüne katılmasının yanı sıra, toplumun engellîlere bakış açısı, tutum ve davranışları, onların yaşadıkları toplumdan dışlanmalarına yol açan faktörler, fiziksel çevrede karşılaştıkları sorunlar, eğitim ve istîhdam alanındaki yaşadıkları güçlükler ve tüm bunların giderilmesi için ihtiyaç duyulan çalışmalar ele alınmaktadır. Hatta, engellinin sorun yaşadığı ilk andan çözüm evresine kadar geçen aşamalarda, sosyal hizmetin, diğer disiplinlerle ekîp çalışması halinde sorunlara daha kalıcı çözümler üretmesi süreci de irdelenmektedîr.

2. erdem

erdem Kayıtsız Üye

selam güzelmiş

3. :D.D

:D.D Kayıtsız Üye

super bılgı

4. Angel

Angel Kayıtsız Üye

SORU:Ülkemizde engellilerin karşılaştığı zorluklar ve çözüm yolları nelerdir?

1.SORUN:Otobüslerde yürüme engelliler için yüksek olmasıdır.
    ÇÖZÜM:Her otobüste düğmeye basıldığında inen taban olmalıdır.
    2.SORUN:Kaldırımların yüksek olmasıdır.
    ÇÖZÜM:Bütün kaldırımdan yola gelen yokuş aşağı-yukarı olmalıdır.
    3.SORUN:Oy kullanacak kişilerin gittikleri yerde merdiven olmasıdır.
    ÇÖZÜM:Her oy kullanılan alanlarda asansör olmalıdır.

5. angel

angel Kayıtsız Üye

bana sorun ve çözümü lazımdı onu cevapladığın için çok teşekkürler:):):oops: