Ege bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir?

Konusu 'Ege Bölgesi' forumundadır ve Admin tarafından 18 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca

  Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde dört farklı mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizin yedi farklı coğrafik bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgeler bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim özellikleri bakımından farklılık göstermektedir. Bu da ekonomik geçim kaynaklarının farklılık oluşturmasında etkili olmuştur.

  Ege Bölgesi, ülkemizin en batısında bulunmaktadır. Ege Bölgesi, Ege Denizi’ne kıyıdır. Dağlar denize dik olarak uzanmaktadır. Bu da yeryüzü şekillerini doğrudan etkilemektedir. Bölgede tarım ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Akdeniz iklimi bölgede hakim olduğu için tarım ürünleri verimli ve çeşitlidir.

  Ege Bölgesi’nde toprak özellikleri çeşitli farklılıklar barındırdığından önemli doğal güzellikler de bölgede yer almaktadır. Bu bakımdan tarihi eserlerin varlığı, doğal güzelliklerin oluşumu bölgede turizmi de geliştirmiştir. Kıyı şeridinin girintili çıkıntılı olması bölgede liman ticaretlerinin gelişmesinde etkili olmuştur.

  Ege Bölgesi’nde tarım, hayvancılık, denizcilik, dokumacılık, çinicilik, madencilik gibi alanlarda ekonomik getiriler elde edilmektedir. Hizmet alanları da geliştiğinden ekonomik kalkınmaya faydası çok büyüktür. Ülke ekonomisinin gelişmesinde Ege Bölgesi önemli bir yere sahiptir. Ulaşım alanlarındaki yatırımlar da ülke ekonomisinin gelişmesinde etkili olmaktadır.

  Ülkemizin ekonomisinin hızla gelişmesi doğal kaynakların doğru kullanımı sayesinde yaşanmaktadır. Enerji kaynaklarının ekonomiye katkı sunması bölgesel kalkınmaların yaşandığı kadar ülke çağında kalkınmalar yaşanmasında da etkili olmaktadır.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - bölgesinin ülke ekonomisine Forum Tarih
Güneydoğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? Güneydoğu Anadolu Bölgesi 18 Şubat 2018
Doğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? Doğu Anadolu Bölgesi 18 Şubat 2018
Marmara bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? Marmara Bölgesi 18 Şubat 2018
İç Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? İç Anadolu Bölgesi 18 Şubat 2018
Akdeniz bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? Akdeniz Bölgesi 18 Şubat 2018

Sayfayı Paylaş