Dünyanın yapısı kısaca bilgi

Konusu 'Doğa Çevre ve Uzay' forumundadır ve Admin tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Admin

Admin Administrator Yönetici Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Dünyanın yapısı nasıldır
    Dünyanın yapısı hakkında kısaca bilgi

Dünya´nın içi akıl almaz ölçüde sıcak bir fırına benzer. Ama genellikle taştan oluşur, çekirdeğinin çok küçük bir bölümü tümüyle sıvıdır. Yerküreyi bir uçtan ötekine geçen deprem dalgaları bize onun fiziksel özellikleri ile çeşitli katmanlarının yoğunluğu ve kalınlığı konusunda bilgi verir. Biz yalnız yüzeye çok yakın kayaçları tanırız. En derine inen sondajlar bile kabuğun ancak yarısına kadar ulaşabilmiştir.

Dünya´nın Çekirdeği

Katı yerkürenin çapı ortalama 6.371 km´dir. Yaklaşık 2.900 km derinde bir sınır bölgesi, bir süreksizlik bulunur. Bunu deprem dalgalarının yalnızca bir bölümünün geri yansımasından anlıyoruz. Burası katıdan sıvıya geçiş bölgesidir. Daha iç bölgelerin, yani çekirdeğin, yaklaşık 10 g/cm3 gibi çok yüksek bir yoğunluğu vardır. Ancak demir içeren göktaşları buradaki sıcaklık ve basınç koşulları altında oluşana benzer bir yoğunluğa ulaşabilir. Bu nedenle bugün, çekirdeğin daha çok demir ve nikelden oluştuğu varsayılıyor. Daha az benimsenen bir düşünce ise çekirdeğin de kabukta bulunan elementlerle aynı karışımda, yalnız daha yoğun olduğudur. Daha içte, yaklaşık 5.150 m derinde yeni bir sınır bölgesi daha vardır, bu da oradan sonraki bölümün fiziksel özelliklerinin daha farklı olduğunu gösterir. Büyük bir olasılıkla burası katıdır. 3.500 km´lik bir çapı olan çekirdeğin 175 milyar km´lük bir hacmi vardır, yani yerkürenin yaklaşık yüzde 16´sını oluşturur. Buna karşılık ağırlığı, toplam ağırlığın yüzde 32´si kadardır. Yüzeyindeki elektrik akımlarının da, Dünya´nın magnetif alanının oluşmasına yol açtığı düşünülmektedir.

2. adsız

adsız Kayıtsız Üye

Dunya kure seklindedir dunyanin kureye benzemesinin kaniti sudur;bir takim astronot uzaya cikmistir dunyanin golgesi Ay'ın uzerine yansimasiyla dunyanin yuvarlak olduğu ispatlanmisti :)

Son düzenleyen: Moderatör: 9 Mart 2015

3. hatice

hatice Kayıtsız Üye

bura çok güzel bi yer ödevimi hep burdan yapıyorum

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2015

4. Elçin

Elçin Kayıtsız Üye

süper cevap:oops::p:oops::)

5. adsız

adsız Kayıtsız Üye

güzel hem kısa hem iyi:oops:

6. adsız