Depremler nerelerde görülür ve nasıl oluşur

Konusu 'Genel Bilgi Paylaşımı' forumundadır ve Admin tarafından 5 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Deprem nerelerde görülür nasıl oluşur kısaca

  Doğal afetler önlemez olan afetlerdir. Ancak doğal afetlere karşı alınan tedbirlerle afetlerin zararları azaltılabilir. Bunun için her doğal afet için farklı önlemler almak gerekir. Doğal afetlerde doğada kendiliğinden meydana gelen fiziksel ve kimyasal etkiler sonucunda oluşan ve günümüzde daha çok beşeri faaliyetler sonucunda gerçekleşen afetlerdir.

  Doğal afetler, deprem, sel, yangın, çığ düşmesi, yıldırım düşmesi, şimşek çarpması, tusunami, erozyon ve heyelan gibi doğal durumlardır. Doğal afetler olarak en çok yaşanan sorunlardan biri de depremlerdir. Depremler birçok sebeple meydana gelmektedir. Volkanik faaliyetler, tektonik faaliyetler depremlerin yaşanmasına neden olabilir.

  depremler yer kabuğunun derinliklerinde levhaların çatlaması ya da kırılması sonucunda açığa çıkan enerjinin bir kuvvet etkisiyle yeryüzüne ulaşması sonucunda meydana gelir. Depremlerin meydana geldiği bölgeler yer kabuğu hareketliliklerinin en fazla olduğu yerlerdir.

  Deprem bölgeleri tektonik hareketliliklerin ve volkanik hareketliliklerinin en fazla olduğu yerlerde, özellikle adalarda, yarım adalarda, boğazlarda, körfezlerde yaşanmaktadır. Depreme karşı önlem almak gerekir. Bunun için farkındalık çalışmalarının yapılması gerekir.

  Deprem kuşaklarında yer alan bölgeler bellidir. Ülkemiz de deprem kuşağında yer almaktadır. Ülkemizde üç farklı deprem bölgesi birleşmektedir. İç Anadolu’nun bazı kısımları hariç deprem riski bulunmayan yer yoktur. Çünkü Anadolu toprakları son dönemde oluşan ve oluşumunu sürdüren topraklardır.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Depremler nerelerde görülür Forum Tarih
Ülkemizde meydana gelen depremlerin tarihleri Eğitim Soru Cevapları 15 Kasım 2015
Depremler nasıl oluşur kısaca Doğa Çevre ve Uzay 28 Şubat 2014
Kükürt nedir ve nerelerde kullanılır kısaca Genel Bilgi Paylaşımı 6 Şubat 2018
İlk Türk Beylikleri nerelerde kurulmuşlardır kısaca Tarih Bilgileri Genel 6 Kasım 2017
Türkiye'de madenler nerelerden çıkarılır kısaca Türkiye ve Bölgelerimiz 9 Şubat 2017

Sayfayı Paylaş