C vitamininin faydaları yararları

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve Murat tarafından 4 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Murat

  Murat Moderator Yönetici Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  C vitamini faydaları yararları nelerdir kısaca

  C Vitamini

  Biyolojik işlevlerin farklılaşmasında önemli bir rol oynayan C vitamini suda eriyen bir özelliğe sahiptir. İnsan bedeni kendi C vitamini açığını üretemez bu vitamini çoğaltamaz. Bu sebeple sağlığımız açısından günlük beslenmemizde C vitamini tüketimi çok fazla önem taşır.
  C vitaminin içeriğindeki Askorbik asit suda eridiğinden C vitamini vücudumuzda sadece belirli oranlarda depo edilir. Fazla C vitamini insan vücudundan idrarla atıldığından bu vitamin genellikle toksisite ile ilişkilendirilmez.

  C vitamini, hücrelerin dokuları oluşturmaları için bağlanmasını sağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda büyük görev üstlenir.Vücudumuzun her bölümünde, kemikler, ten, tendonlar, kartilaj, kan damarları hatta dişler de bile C vitamini bulunur. C vitamini kemikler ve bağlayıcı dokuların zayıflayarak cildin sarkmasına neden olan bedenimizde kolajen dokusunun bozulması ile ortaya çıkmaktadır. İnsan bedeninin bir günlük C vitamini ihtiyacı 60 mg’dır. Herhangi bir sağlık problemiyle bilhassa soğuk algınlığı gibi bir hastalıkla karşılaşıldığında vücut günlük olarak alınan miktardan daha fazla C vitamine ihtiyaç duyar. Bu nedenle böyle durumlarda bol miktarda C vitamini tüketmek gerekmektedir.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - vitamininin faydaları yararları Forum Tarih
Mezheplerin ortaya çıkmasının dinin anlaşılması ve yaşanması açısından faydaları Dini Konular Genel 3 Şubat 2018
Vücudumuzdaki kemiklerin çelik yada sert plastik yerine kemik dokudan oluşmasının faydaları kısaca Genel Sağlık Bilgileri 6 Ekim 2017
Matematiğin faydaları madde madde kısaca Eğitim ve Öğretim Bilgileri 31 Ocak 2017
Kitap okumanın faydaları maddeler halinde kısaca Kitap ve Özetleri 27 Ocak 2017
Sporun sağlığa faydaları nelerdir madde madde kısaca Sağlıklı Yaşam ve Spor 23 Ocak 2017

Sayfayı Paylaş