Bilimsel araştırma basamaklarını bir örnek olay kullanarak sıralayınız

Konusu 'Eğitim Soru Cevapları' forumundadır ve Murat tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Murat

Murat Moderator Yönetici Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Bilimsel araştırma basamaklarını bir örnek olay kullanarak sıralayınız.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA BASAMAKLARI VE NASIL YAPILIR

BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPIYORUZ

Bilimsel araştırmalar yapılırken takip edilmesi gereken yöntemler vardır. Bilimsel araştırmalar bu yöntemlere bağlıdır.
    Araştırma basamaklarını söyle sıralayabiliriz:
    ü Konun tespiti
    ü Konunun sınırlandırılması
    ü Katalog taraması
    ü İlgili konuların tespiti
    ü Kullanılacak bilgilerin sınıflandırılması
    ü Konunun yazımı
    Konunun Tespiti:Ben ilgi duyduğum merak ettiğim konular hakkında araştırma yapıyorum.Bugünkü araştırma konum ise Çanakkale
    Konunun Sınırlandırılması:Ben Çanakkale savaşlarını çok merak ediyordum.Konumu Çanakkale Savaşları olarak sınırladım.
    Katalog Taraması:Ben araştırmamı kütüphanedeki kitaplardan,Çanakkale Savaşları ile ilgili yazılmış kitaplardan,internetten yaptım
    Araştırma sırasında yararlandığım kitapların bilgileri ( kitabın adı ve yazarı, yayın evi adı, basım tarihi, alıntı yaptığımız sayfalar) not ettim. Ayrıca bilgi aldığım internet sitelerini de belirttim.Bu not ettiğim kaynakları araştırmamın kaynakça bölümünde belirttim.
    İlgili Konuların Tespiti: Çanakkale Savaşları ile ilgili bir çok katalog taraması yaptım.
    Kullanılacak Bilgilerin Sınıflandırılması:Katalog taraması sonucu bulunun elde ettiğim bilgileri bir araya getirerek içinde kullanacağım bilgileri raporun yazımı için hazır hale getirdim.
    Raporun Yazılması: Topladığım bilgileri, bir araya getirip, yorumladım ve yazdım.. Bu yazıda araştırma sonuçlarından bahsettim.
    Dipnot: Metni yazarken alıntı yaptığımız kısımları (cümle yada paragrafları) nereden ve kimden aldığımızı gösteren notlardır.
    Kaynakça: Yararlandığımız kaynakların adını belirtmemizdir. Aksi takdirde emeğe saygısızlık ve bilgi hırsızlığı yapmış oluruz

Yüklüyor...