Anne baba ve büyüklere neden saygı gösterilmeli

Konusu 'Rehberlik Servisi' forumundadır ve Murat tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Murat

  Murat Moderator Yönetici Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne Baba ve Büyüklerimize Niçin Saygı Göstermeliyiz
  Anne, Baba ve Büyüklere Saygısızlık Anlamına Gelebilecek Davranışlar Neler Olabilir?


  İslam dini anne ve baba saygısına oldukça önem vermektedir. Onlarla iyi geçinmek, onlara iyi davranmak, onların öğütlerine duymak ve onlarla iyi geçinmek Kur’an-ı Kerim’de tavsiye edilenler arasındadır. Bu tavsiyeler Ankebut suresi 8. ayette ve Lokman suresi 14. ayette yer almaktadır. Ayrıca İsra suresi 23 ve 24. ayetlerde şöyle buyrulmaktadır: “Rabb’in, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine “Of!” bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve ‘Rabb’im! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et.’ diyerek dua et.”. Anne ve baba hakkının önemi Hz. Muhammed tarafından da pek çok sözünde bahsi geçenler arasındadır.

  Bir insan üzerinde anne ve babasının hakkı çok fazladır. Sevgi ve şefkat insanların yanından doğduğu andan itibaren eksik olmaz ve olmuyorsa bu anne ve babalar sayesindedir. Milletine, devletine, kendine ve çevresine faydalı birer birey olunmasını sağlayan ve bu konuda varlarını yoklarını ortaya koyan anne ve babalar her şeyin en iyisini hak etmektedir.

  Anne ve babaya karşı saygılı olmak hem insanlık onuru gereği hem de dinin bir görevidir. Onların öğütlerine uyulmalı, kırılmamalı, incitilmemelidir. İsteklerini yerine getirmek için yardımcı olunmalı ve gönülleri alınmalıdır.

  Anne ve babayı genele vuracak olursak tüm büyükler saygı gösterilmesi gereken insanlardır. “Küçüklerine merhamet etmeyen, büyüklerine hürmet ve saygıda bulunmayan bizden değildir:” (Suyûtî, Cami üs Sağir, C 2, s. 316.) ayetinde de buyrulduğu gibi bu çok önemli bir husustur.

  Deneyimleri ve tecrübeleri, yaşlarının büyük olması gereği bizlerden fazla olan büyüklerimiz ve anne-babalarımıza saygılı olmalı ve bir dediklerini iki etmemeliyiz. Doğumumuzdan itibaren bize bakan bu insanlar yaşlandıklarında onlara biz bakmalıyız. Her fırsatta hatırlarını sormalıyız, gönüllerini almalıyız.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Anne baba büyüklere Forum Tarih
Anne babaların çocuklarının iyiliğini istediğini, örnek vererek açıklar mısınız? Eğitim Soru Cevapları 3 Aralık 2017
Anne ve babanızdan örnek aldığınız davranışlar kısaca Genel Bilgi Paylaşımı 16 Kasım 2017
Anne baba hakkıyla ilgili bir ayet yazar mısınız? Kuran-ı Kerim ve Meali 2 Kasım 2017
Annemize babamıza niçin saygılı olmalıyız kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Ekim 2017
Anne ve babamıza karşı sorumluluklarımız madde madde kısaca Rehberlik Servisi 25 Ocak 2017

Sayfayı Paylaş