Anadolu Ajansı Milli Mücadele ve Cumhuriyetin Yaptığı Hizmetler Nelerdir?

Konusu 'Sorular ve Cevaplar' forumundadır ve Admin tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Anadolu ajansı milli mücadele ve cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı hizmetler nelerdir

  O dönemde teknoloji bugünkü gibi gelişmiş olduğundan savaş yıllarında haberleşme çok etkin olarak gerçekleştirilemiyordu. Halkın bir kısmı Milli Mücadeleden habersizdi. Yapılan savaşın ve direnişin amacını anlayamayanlar olması çok muhtemel bir zamanda Anadolu Ajansı halkın olanları anlaması ve savaş hakkında bilgi alması için o dönemde büyük önem taşımıştır. Halkın milli mücadeleye ve birbirine bağlı kalmasını sağlamıştır.

  Milli Mücadeleden sonra da Anadolu Ajansı çalışmalarına devam etmiş ve Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yayın-basın kaynaklarından biri olarak görev yapmıştır. Bu da Anadolu Ajansı’nın o dönemdeki önemini anlatmaktadır. Yabancı olduğu bir yönetim şekliyle karşılaşan halkın Atatürk, yenilikleri ve yönetim şekli ile ilgili bilgiler edinmesi ve benimsemesi açısından büyük rol oynamıştır. Atatürk nereye gitse Anadolu Ajansı bunu halka bildirmiş ve halkı gelişmelerden haberdar etmiştir. TBMM’nin çıkardığı yasaları da en önce Anadolu Ajansı duyurmuştur.

  Anadolu Ajansı Atatürk’ü anlayamayabilecek olan kesimlerin bile Atatürk’ü anlaması için uğraş vermiştir. Türk halkını birbirinden haberdar ederek bir arada tutan en önemli etkenlerden biri olarak Anadolu Ajansı unutulmamıştır.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Anadolu Ajansı Milli Forum Tarih
Anadolu Ajansının,Milli Mücadele başlarında kurulması niçin önemliydi? Öğrencilerimizin Salonu 2 Mart 2014
Mustafa Kemal'in Anadolu Ajansının kurulmasına öncülük etmesi onun hangi özelliğini yansıtır? Sorular ve Cevaplar 28 Şubat 2014
Güneydoğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? Güneydoğu Anadolu Bölgesi 18 Şubat 2018
Doğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? Doğu Anadolu Bölgesi 18 Şubat 2018
İç Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı nedir? İç Anadolu Bölgesi 18 Şubat 2018

Sayfayı Paylaş