Kreator Röpörtajı

Sponsorlu Bağlantılar
Amerika’daki Kreator/Destruction Alman istilası nasıl gidiyor?

Çok iyi, gerçekten çok iyi… buralarda bir çok iyi konser verdik ve her şey yolunda gidiyor. Burada harika insanlar var. Dinleyici mükemmel ve çok enerjik…

Bu iki ana gruplu bir tur mu?

Evet, bir bakıma öyle. Destruction çıkıyor bir saat çalıyor, biz de bir saat 15 dakika. İnsanlar gösteriye iki grubu da seyretmek için geliyorlar. Biz sadece sonra çıkıyoruz..

Ülkenin farklı bölgelerinde gruba destek olarak farklılıklar var mı?

Elbette… kulüplerden destek göremediğimiz konserlere de çıktık, ayrıca, sahnenin çoğu yerde yeterli olmadığını gördük. Omaha’da bir gösterimiz vardı. Daha sonradan biri bana oradaki sahnenin büyük olmadığını söyledi. Bu nereye gittiğinize göre değişir. Dün San Francisco harikaydı. Tabi oraya hiçliğin ortasına çalmaya gittik. Sahne tabii ki büyük değildi…

Anladığım kadarıyla ulaşım sorunlarınız oldu. Indianapolis ve Grand Rapids gösterilerini iptal etmek zorunda kaldınız.

Gösterilerin birini yapamadık çünkü oda çok küçüktü. Çalmamız gereken oda açık bile değildi ve dökümantasyonu yetiştiremediler tabi…(hakkında konuştuğu bu gösteri Poughkeepsie’de olandı) ve diğeri de tur otobüsü bozulduğu için iptal oldu. (bu da Grand Rapids’de olan ) tur otobüsünü değiştirmek zorundaydık ve bu da tam bir günümüzü aldı.

Kulüpler veya küçük tiyatrolarda mı çıkıyorsunuz?

Her ikisinde de.. birkaç tane tiyatroda ve birkaç tane de kulüplerde…

Yıllar sonra tekrar Amerika’da tura gelmek müthiş bir duygu olsa gerek. Amerika’yı hala yakından takip ediyor musunuz?

Oh, çok yakından… metalin son yıllarda ne kadar ilerlediğini görmek bizi şaşırttı. Buraya en son geldiğimizde 96’da kayıt şirketimizden de destek alamamıştık ve turumuz underground gerçekleşmişti. Şimdi daha iyi.

Kreator’un geri döndüğüyle ilgili şüpheleri olanlar, Violent Revolution’u dinlerlerse ikna olacaklardır. Fakat, Endorama gibi albümlerle hayran kitlesi kaybettiğinizi düşünüyor musunuz? Belki sert albümler olabilirler ama bir Coma of Souls değiller.

Sanırım hiç hayran kaybetmedik. Sadece var olanları elimizde tuttuk. Bu, bizim buradan aldığımız izlenim… elbette insanlar bizi 80’lerden beridir takip ediyor. 10 albüm yaptığınızda, hepsi tüm hayranları mutlu edemeyebilir. Diğer tek yol da aynı albümü tekrar ve tekrar yapmak olurdu. Bu Kreator olmazdı. Biz yeni şeyler denemek istiyoruz ve deniyoruz.

Benim gibi eski tip metalciler için Violent Revolution hayat vericiydi. İnsanlar hala sizin thrash stilinizi arzuluyorlar mı?

Bilmiyorum. Buna ne tür bir isim takmak istediğin fark etmez. Bu, hala müzikle ilgili bir şey. Müzikte ne kadar çeşitlilik olduğuyla ilgili bir şey. Ne kadar ikna edici ve güçlü olabilir… bu kişiye kalmış. Violent Revolution’ı dinlediğinde eğer bir thrashçi değilsen seni sarmayabilir… ama fark etmez, biz Kreator’ız ve sadece nasıl hissediyorsak o müziği yapıyoruz.

Kapak çalışmanız, süphesiz tam bir Kreator olmuş…biraz bahseder misin?

Bu Kreatorun sembolü, şeytan kafası… tüm konsept, büyük bir şehirde yalnız bırakılmakla ilgili. Kişisel acıların nasıl olduğunu yansıttık…

Bu sefer oldukça uzun bir albüm olmuş, 55 dakikanın üzerinde…

Eh evet, öyle dek geldi valla. Bir çok şarkı yapmıştık ve hiç birini çöpe atmak istemedik.

Andy Sneap’in prodüktörlüğü bu albüme dolgun bir altyapı sağlamış, özellikle ritmlerde ve sololarda bunu görüyoruz. Memnun musun?

Evet, oldukça. 80lerdeki prodüktörümüz Randy Burnsle tamamen aynı kafadan gerçek bir prodüktör. Kendi gerçekte bir gitarist ve gitardan nasıl ton elde edeceğini ve sizin daha iyi çalmanız için ne yapması gerektiğini biliyor. Onunla olduğunuzun 1,5 katı potansiyel gösteriyorsunuz.

Albümü oluşturmanız ne kadar sürdü?

Her zamanki gibi, 6 ay civarı….

Geçen gün Come Of Souls’u dinliyordum ve ne kadar iyi bir sound olduğunu düşündüğümü hatırladım. Sesleri ayırt edebiliyordum fakat keskinlik ve vahşet kaybolmamıştı. Daha sonra, 1992’de Metal Hammer dergisinde bu albümün prodüksiyonundan memnun olmadığınızı söylediğiniz röportajı okudum. Hala aynı mı düşünüyorsunuz?

Hayır. O zamanlar farklı bir şeyler yapmak istiyorduk. Albümü bugün dinlediğimde iyi bir prodüksiyon olduğunu düşünüyorum. Hala onu koyup keyifle dinleyebiliyorsunuz. Fakat ben o zamanlar farklı bir şey arıyordum. Renewal de bu yüzden çıktı.

Flag of Hate’i alıp ne kadar sıra dışı olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum da… sizce Kreator extreme metalin öncüsü müydü?

Diğerlerine bakılırsa, evet. Bu tür müzik yapan başka gruplar da vardı, ve biz en aşırı ve uç müzik yapanlardan biriydik, hala da varız.

Bu tarz müzik yapma ilhamını nereden aldınız?

Venom ve Bathory’nin büyük birer hayranıyız. Mercyful Fate de. Bu tarz şeyler.

Kreator’ın tekrar bir thrash albümü yapma nedeni nedir?

Oldukça uzun süre yeni şeyler denedik. Oldukça deneysel iki albüm yaptık ve artık canlı kayıtlarımızdaki gibi bir şeyler yapmamaktan bıkmıştık. Sonra neden deneyselliğe yapışıp kaldığımızı düşündük. Sadece tekrardan sert bir albüm yapmak istedik

Gelecek albümünüz de bu kadar sert olacak mı?

Daha da sert. Ne umuyorsun ki dostum?

Grup kadronuzda birtakım değişimler oldu. Şu anki kadronuzdan bahseder misin?

Evet, mükemmel, demek istediğim bir araya geldik ve grupta çok iyi müzisyenler var. Herkes mutlu. Egolar yok. Daha çok, grup için neyin iyi olduğunu düşünen dört birey gibiyiz.

Uzun süredir yollarda olmayı kaldırabiliyor musun? Seni rahatsız ediyor mu?

Tabii ki… bazen oldukça yorgun ve bitkin hissettiğimiz oluyor. Ama şikayet etmeyeceğim. Bu grupta olmasam hayatta göremeyeceğim yerleri gördüm.

Metal müzik hala güçlü ve iyi durumda mı? Şu sıralar dünyada metalin durumunu nasıl görüyorsun?

Evet, oldukça sağlıklı. Elbette…(Mille’nin burada ne demek istediğini deşifre etmeye kastım ama, sanırım medyanın haricinde var olan bir metal sahnesiyle ilgili bir şey.) Bunun olmadığı tek zaman 80lerin sonlarında MTV’nin aniden metal olduğu dönemdi. Sanırım normalde medyaya pek de ihtiyaç yok. Bir grup hakkında bilgi sahibi olmak isteyen gerçek metalciler, istedikleri bilgiyi bir yerlerden zaten buluyorlar. Amerikadaki tanıtımlarımız, biraz daha iyi olabilir. Bu konuda çalışıyorum. Onun dışında Metal çok iyi durumda. Bir müzik şekli olara cazla karşılaştırılabilir. Bu müzik türünü dinleyecek insanlar her zaman olacaktır. Ne olursa olsun. İnsanlar müzikle büyür, gruplar büyür ve tarzlar büyür. Bu üstünüzdeki bir yapışkan gibidir.

Turun Amerika’dan sonraki durağı neresi?

İngiltere2ye tekrar gideceğiz. Sonra Polonya. Ayrıca Japonya’ya düzenlenecek bir tur için çalışıyoruz, fakat olup olmayacağı kesin değil.

Amerika’ya daha sık gelmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, girişimlerimiz var. Bundan sonra daha sık gelmek istiyoruz tabi. Buraya 96’dan beridir gelmemiştik. Buraya birçok kez daha gelmeliyiz, çünkü metal geri dönmüş, ve gelmemek bize bir şey kazandırmaz.

Evet, 13 dakikada bitirdik.

(gülüyor) Eyvallah…