Ali'nin (ra) rivayetinde İbn Abbas şöyle anlatır:

Sponsorlu Bağlantılar
Ali'nin (ra) rivayetinde İbn Abbas şöyle anlatır:
Ömer b Hattab (vefat ettiğinde) yatağının üzerine konuldu İnsanlar etrafına toplanıp dua, sena ve salat ediyorlardı Ben de onların içinde bulunuyordum Beni arkamdan omuzumu tutan bir adamdan başka hiç bir şey heyecanlandırmadı Dönüp baktığımda onun Ali olduğunu gördüm Ali, Ömer'e rahmet okudu ve şöyle dedi: Ameli ile Allah'a kavuşmayı sevebileceğim hiç bir kimse bırakmadın Allah'a yemin ederim ki Allah'ın muhakkak seni iki dostunla (Resulüllah ve Ebu Bekr) beraber bulunduracağını zannetmekteyim Bu zannım şundandır: Ben Allah Resulü'nü (as): "Ben Ebu Bekr ve Ömer'le geldim, ben Ebu Bekr ve Ömer'le girdim, ben Ebu Bekr ve Ömer'le çıktım" buyururken işitirdim Ve Allah'ın seni onlarla beraber bulunduracağını umuyor ve zannediyordum
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4402

Ebu Saîd Hudrî'nin (ra) anlattığına göre:
Allah Resulü (as) şöyle buyurmuştur: Uyuduğum esnada insanların bana arzolunduklarını gördüm; üstlerinde de gömlekler vardı Bu gömleklerin kimi memelere varıyor, kimi daha aşağıya iniyordu Ömer b Hattab da geçti; üzerindeki gömleği yerde sürüyordu Ey Allah'ın Resulü! Bunu neye yordun? diye sordular "Dine" cevabını verdi
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4403

Abdullah b Ömer (rahm),
Allah Resulü'nün (as) şöyle buyurduğunu söylemiştir: "Bir defa ben uyurken bana, içinde süt bulunan bir tas getirildi Ondan, tırnaklarımın ucuna kadar kanıncaya dek içtim Sonra benden artanı Ömer b Hattab'a verdim" Bunu neye yordun Ey Allah'ın Resulü? dediler "İlme" diye cevap verdiler
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4404

Ebu Hureyre (ra)
Allah Resulü'nün (as) şöyle buyururken işittiğini bildirmiştir: "Bir defa ben uyurken kendimi bir kuyu başında gördüm Kuyunun üzerinde bir kova bulunuyordu Ben hemen o kuyudan Allah'ın dilediği kadar su çıkardım Sonra kovayı Ebu Kuhafe'nin oğlu aldı, o da bir yahut iki kova su çekti Allah ona mağfiret eylesin! onun su çekişinde bedence bir zayıflık vardı Sonra o kova, daha büyük bir kova hâline dönüştü Onu Hattab'ın oğlu aldı Ben insanlardan Ömer b Hattab gibi su çeken bir yiğit görmedim Nihayet insanlar develerini ağıllarına kapadılar"
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4405

bilgilendirdiğin için teşekürler...

Seni düşünmediğim bir dakika olsa, o bir dakikada da; o an neden seni düşünmediğimi düşünürdüm!