Alexandre Dumas Siyah Lale kitabı özeti

Konusu 'Kitap ve Özetleri' forumundadır ve Murat tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Murat

  Murat Moderator Yönetici Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Alexandre Dumas Siyah Lale kitabinın özeti
  Alexandre Dumas'ın Siyah Lale kitap özeti


  Alexandre dumasın en ünlü ve bence en güzel kitabı.çiçek aşığı bir adam.onu kıskanan hain komşusu.esrarengiz mektuplar.van bearla aşık olan fakat çiçeklerden sonra sevilmeyi kabullenen iyi kalpli bir kız.ve siyah laleye biçilen 100.000lik ödül.

  Van bearlein siyah lale soğanları suçsuz olduğu haldre girdiği hapiste de yanındadır.bu üç siyah lale soğanını bulmak için defalarca denemiştir.bu soğanlardan ikisini gardiyanın kızı rosaya verir.diğerini de kendi hücresinde yetiştirmeye çalışır.ikisinin aşkı sonucuda hapisteki zor şartlarda lalerden biri büyür.adı rosa bearle kara lalesi olur.van bearlein suçsuz olduğu zamanla ortaya çıkar.herkesin hayran kaldığı laleye 100.000lik ödül verilir.rosa ve bearle evlenip dorttaki evlerinde mutlu yaşarlar.

  Konu olarak 17. yy Hollandası'nda döneme damgasını vuran "lale yetiştirme" tutkusunu anlatıyor, yanında aşk, kıskançlık ve tarihi gerçeklerle birlikte.

  Romanın kahramanı Cornelius Von Baerle oldukça zengin bir doktordur. Hem parasını değerlendirmek hem de güzel bir uğraş edinmek için dönemin en zarif ve pahalı uğraşlarından olan lale yetiştiriciliğine başlar. Hobi olarak başladığı bu iş kısa sürede hayatının tek gayesi olur. O sırada Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti siyah lale yetiştirene büyük ödül vereceği bir yarışma düzenler.C.V. Baerle de siyah lale soğanı oluşturmak için çalışmalara başlar. Tabi onun gibi lale yetiştiricisi olan kıskanç komşusu Isaac Boxtel , C.V. Baerle'nin her yaptığını takip etmektedir. Baerle'nin siyah lale soğanını yetiştirdiğini düşündüğü an, ona iftira atar ve onu tutuklatır. Cornelius, ömür boyu hapse mahkum olur. Yetiştirdiği üç siyah lale soğanını üzerinde saklayarak hapse girer. Burada tanıştığı gardiyanın kızı Rosa'ya aşık olur ve onun sayesinde hapishanede siyah laleyi yetiştirirler, büyük ödülün sahibi olurlar.Kitap şu cümleyle bitiyor: " Bazen bir insan 'Çok mutluyum' diyemeyecek kadar çok acı çekmiş olabilir.

  Üç Silahşörler ve Monte Kristo Kontu’nun yazarından yeni bir roman. Şövalyeler, kılıç, kalkan ve kahramanlık öyküleri seven gençlerin ellerinden bırakamayacakları bir dünya klasiği. Harlem Çiçekçilik Cemiyeti kusursuz bir siyah lale yetiştirene büyük bir ödül vaat eder. Bu o ana kadar görülmemiş bir şeydir ve herkesin ilgisini çeker. Siyah laleyle ilgilenenlerden birisi de Cornelius Van Baerle’dir. Uzun süren çalışmalardan sonra üç tane siyah lale soğanı yetiştirmeyi başarır. Ama kıskanç komşusu Isaac Boxtel bütün bu olanlardan haberdardır.

  Siyah laleyi ve dolayısıyla ödülü elde etmek için Van Baaerle’yi işlemediği bir suçla itham ederek ihbar eder. Van Baerle tutuklanır ve hapsedilir. Hapishanede tanıştığı gardiyanın kızına yani Rosa’ya âşık olur. Onun yardımıyla siyah laleyi yetiştirirler ve Boxtel’in bütün çabalarına rağmen ödülün sahibi olurlar. Bütün bunlar olurken Van Baerle’nin suçsuzluğu anlaşılır ve Van Baerle de özgürlüğüne kavuşur ve Rosa’yla evlenerek mutlu bir yuva kurarlar.

  Siyah Lale Kitap.jpg
   

 2. buğra

  buğra Kayıtsız Üye

  bence çok güzel
   

 3. sanane

  sanane Kayıtsız Üye

  bence çok güzel bir kitap ama özetinin yetersiz olduğunu düşünüyorum.. bence daha uzun ve daha içeriği bol bir özet olabilirdi.. yinede güzeldi..
   

 4. bujsgd

  bujsgd Kayıtsız Üye

  o_O:(:( bencede hem kısa hemde çok fazla içeriği yok ama kitab çok güzel keşke daha uzun olsaydı daha güzel olurdu
   

 5. ada

  ada Kayıtsız Üye

  bunu bana özetlermisiniz
   

 6. firdevs gelgeç

  firdevs gelgeç Kayıtsız Üye

  bence özet aşırı yetersiz .konu daha fazla açıklanmalı.:(:(:(
   

 7. büşra

  büşra Kayıtsız Üye

  yaa fazla uzun değil mi bir a4 kağıdı boyutuna sığsa yeterdi...
   

 8. defne

  defne Kayıtsız Üye

  bence kısa
   

 9. anladım

  anladım Kayıtsız Üye

  siz dence daha içerikli yasaydınız
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 31 Mart 2019

Sayfayı Paylaş