Akraba evliliklerinin sakıncaları kısaca

Konusu 'Evlilik Hazırlığı' forumundadır ve Admin tarafından 12 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Admin

  Admin Administrator Yönetici Admin Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akraba evliliklerinin sakıncaları nelerdir kısaca

  İnsanlar sosyal varlıklardır. Hayatlarını devam ettirmek için diğer insanlara ihtiyaç duyarlar. Sosyal hayatımızda yaratılışımız fıtratımıza uygun olarak evlenme ihtiyacı duyarız. Karşı cinslerin birbiriyle olan duygu ve düşünce birlikteliği gereğince hayatlarını birleştirirler. İnsanların bunun için tarih boyunca örf ve adetler geliştirdiği bilinmektedir.

  Evlilik aile müessesesinin kurulmasında en önemli aşamadır. Evlilik görüşme, tanışma, kaynaşma ve beraber olma aşamalarıyla gerçekleşir. Bazı yörelerde bu aşamalar akrabalar arasında gerçekleşir. Yöresel olarak insanlar sosyal hakların korunması amacıyla da olarak akraba evlilikleri yaparlar.

  Akraba evliliklerinin sosyolojik ve biyolojik olarak olumsuz etkileri bulunmaktadır. Özellikle biyolojik olumsuz etkileri nedeniyle sağlık sorunları yaşanmaktadır. Sağlık sorunlarının yaşanması bazen insanların sakat kalmasına, felç geçirmesine, ölümlere, gebelerin düşük yapmasına, gebelerin doğum esnasında ölmesine neden olabilir.

  Geç konuşma, geç yürüme, gelişim bozukluğu gibi sorunlar dünyaya gelen yeni nesiller üzerinde görülen sorunlardır. İnsanların sağlıksız bir hayat sürmesi mümkün değildir. Bu nedenle akraba evliliklerinin olumsuz biyolojik etkileri sıkça anlatılmakta ve insanlar bu tür evliliklerden uzak tutulmaktadır.

  Akraba evliliklerinin bu şekilde sağlık sorunlarına neden olması toplumsal sorunlar olarak da baş göstermektedir. Nüfusun azalması, eğitim seviyesinin düşmesi gibi sorunlar da baş göstermektedir. Biyolojik olumsuz etkilerin ilaçla da bir tedavisi olmadığından akraba evliliklerinin yapılmaması gerekmektedir.
   

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş