A vitamini içeren besinler ve yararları kısaca

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve Murat tarafından 19 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Murat

  Murat Moderator Yönetici Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  A vitamini içeren besinler ve faydaları nelerdir kısaca

  A vitamini insan sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Bu vitamini yediğimiz gıdaların çoğunda bulmak mümkündür yani bu vitamini alabilmek için özel ir ilaç kullanmaya gerek yoktur.

  A vitamini içeren besinler;

  A vitamini özellikle hayvansal gıdalarda bol bol bulunur. Balık yağı, karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates gibi besinlerde de a vitamini yoğun bir şekilde vardır.

  A vitaminin faydaları,

  A vitamini yukarıda da dediğimiz gibi insan sağlığı için oldukça önemlidir. A vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı bir şekilde kendini yenilemesine ve güçlenmesine olanak sağlar. A vitamini sayesinde kemikler sağlıklı bir şekilde gelişir. A vitamini, antioksidan etkisi oluşturur ve böylece hücreleri başta kanser olmak üzere hastalıklara karşı korur ve yaşlanma sürecini daha da uzatır.

  A vitamini, vücutta yağ depolamasına yardım eder. Tüm bunlara ek olarak şunu da söylemek gerekir ki vücutta a vitamini yok ise proteinler kullanılamaz. Yani proteinlerin kullanılması için a vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. A vitaminin en büyük faydası ise görme duyusuna sağladığı faydadır. Öncelikle anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için annenin yeterli miktarda a vitamini içeren besinler yemesi gerekmektedir.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - vitamini içeren besinler Forum Tarih
C vitamininin faydaları yararları Sağlıklı Beslenme 4 Ekim 2015
Mondros Ateşkes antlaşmasının en ağır koşul içeren maddesi hangisidir,neden? Öğrencilerimizin Salonu 3 Mart 2014

Sayfayı Paylaş